Tina Fey

Tina Fey

Celé jméno: Elizabeth Stamatina Fey
Místo narození: Upper Darby, Pennsylvania, USA
Známé projekty: 30 Rock, Date Night, Mean Girls

Datum narození: 18.5.1970 (53 let)

Elizabeth Stamatina Fey se narodila 18. května 1970 v Upper Darby Township, Delaware County. Její otec, Donald Henry Fey, byl veterán z korejské války, univerzitní administrátor Pensylvánské univerzity a Univerzity Thomase Jeffersona a pisatel grantových návrhů, který získal 500 milionů dolarů pro školy, nemocnice a veřejné služby prostřednictvím návrhů. Po smrti svého otce založila Fey stipendijní fond na jeho jméno na jeho alma mater, na podporu válečných veteránů studujících žurnalistiku. Její matka, Zenobia „Jeanne“ (rozená Xenakes), je zaměstnankyně makléřské společnosti v důchodu narozená v Řecku.

Přezdívku „Tina“ dostala v raném věku. Navštěvovala základní školu Cardington-Stonehurst a střední školu v Beverly Hills v Upper Darby. Na střední škole se začínala zajímat o komedii. Navštěvovala střední školu Upper Darby High School, kde byla studentkou s vyznamenáním, členkou sboru, dramatického klubu a tenisového týmu a spolueditorkou školních novin The Acorn. Anonymně psala novinový satirický sloupek. Po promoci v roce 1988 se Fey zapsala na University of Virginia, kde studovala psaní her a herectví a byla oceněna Pettwayovou cenou. V roce 1992 absolvovala bakalářský titul se zaměřením na drama.

Fey do komedie pronikla jako členka v chicagské improvizační komediální skupině The Second City. Připojila se k Saturday Night Live (SNL) jako spisovatelka, později se stala hlavní spisovatelkou a performerkou, objevila se jako spoluautorka v segmentu Weekend Update a později vytvořila satirické zobrazení republikánské kandidátky na viceprezidentku Sarah Palinové. V roce 2004 si zahrála a napsala scénář k filmu Mean Girls. Po odchodu ze SNL v roce 2006 vytvořila Fey televizní seriál 30 Rock. V seriálu, Fey hrála Liz Lemon, hlavní scénáristku fiktivního skečového komediálního seriálu. V roce 2015 se podílela na vytvoření komediálního seriálu Unbreakable Kimmy Schmidt. Fey vytvořila muzikálovou adaptaci Mean Girls, která měla premiéru na Broadwayi v roce 2018, a vynesla jí nominaci na cenu Tony.

Získala řadu ocenění, včetně devíti cen Primetime Emmy, tří Zlatých glóbů, pěti cen Screen Actors Guild Awards a sedmi cen Writers Guild of America. V roce 2010 byla Fey oceněna cenou Marka Twaina za americký humor a stala se nejmladším držitelem této ceny.

V roce 1994, dva roky poté, co se připojila k improvizačnímu divadelnímu souboru Second City v Chicagu, začala chodit s Jeffem Richmondem, klavíristou, který se později stal hudebním ředitelem Second. Vzali se 3. června 2001. Mají dvě dcery, Alice Zenobiu a Penelope Athenu.

Foto: Instagram Tiny Fey


Hraje v

Seriál Role Od roku Do roku Počet sezón
Only Murders in the Building Cinda Canning 2021 2

Filtr seriálů