Toni Collette

Toni Collette

Celé jméno: Toni Collette Galafassi
Místo narození: Sydney, New South Wales, Australia
Známé projekty: The Sixth Sense, About A Boy, Hereditary

Datum narození: 1.11.1972 (51 let)

Toni je nejstarší ze tří dětí; má dva mladší bratry. Do šesti let vyrůstala na předměstí Sydney Glebe, poté v Blacktownu. Její otec Bob Collett byl řidič kamionu a její matka Judy (rozená Cooková) byla zástupkyní zákaznických služeb. Má hezké vzpomínky na vyrůstání v Blacktownu, kde ona a její matka sledovaly sobotní odpolední filmová matiné v podání Billa Collinse. Své mladší já popsala jako „šílené“ sebevědomí. Když jí bylo 11, věřila, že má apendicitidu, a přesvědčila i své lékaře: Byla převezena na pohotovost a bylo jí odstraněno slepé střevo.

Jako studentka na Blacktown Girls High School mezi její oblíbené aktivity patřily nohejbal, stepování a plavání a účastnila se místních pěveckých soutěží. Její ambicí bylo účinkovat v muzikálech, protože ráda zpívala a tančila.

První hereckou rolí bylo představení Godspella na střední škole ve věku 14 let. Následující rok se rozhodla stát herečkou, byla ovlivněna divadelním výkonem Geoffreyho Rushe v The Diary of a Madman. V roce 1989 se souhlasem rodičů přestoupila do Australského divadla pro mladé. Začala v National Institute of Dramatic Art (NIDA) na začátku roku 1991, ale po 18 měsících odešla, aby se objevila jako SonyaUncle Vanya, který režíroval Neil Armfield, po boku Rushe v titulní roli.

Poté, co debutovala ve filmu Spotswood (1992) a byla nominována na cenu AACTA za nejlepší herečku ve vedlejší roli, její průlomová role přišla v komediálním dramatu Muriel's Wedding (1994), které jí vyneslo nominaci na Zlatý glóbus a získala ho. Collette dosáhla většího mezinárodního uznání za roli v psychologickém thrilleru Šestý smysl (1999) a byla nominována na Oscara za nejlepší herečku ve vedlejší roli. Za výkony v romantické komedii About a Boy (2002) a komediálním dramatu Little Miss Sunshine (2006) získala nominace na cenu BAFTA.

Její filmy zahrnují rozmanité žánry, například dobovou komedii Emma (1996), akční thriller Shaft (2000), dobové drama The Hours (2002), komedie In Her Shoes (2005) a The Way, Way Back (2013), horory Krampus (2015) a Hereditary (2018) a mysteriózní film Knives Out (2019). Mezi její výkony na Broadwayi patří hlavní role v The Wild Party (2000), který jí vynesl nominaci na cenu Tony. V televizi hrála v komediálně-dramatickém seriálu United States of Tara a v minisérii Unbelievable (2019). Za prvně jmenované získala cenu Primetime Emmy a Zlatý glóbus. Získala pět cen AACTA z osmi nominací.

Když jí bylo dvacet, bylo pro ni těžké přizpůsobit se tomu, aby byla v centru pozornosti médií, a v důsledku toho bojovala s bulimií a záchvaty paniky. Během tohoto období hodně cestovala, pětkrát si oholila hlavu (jednou kvůli filmové roli) a koupila si byt v Brixtonu v Londýně.

Chodila se svým kolegou z Velvet Goldmine, Jonathanem Rhys Meyersem, asi rok (asi 1997), než jejich vztah ukončila. V roce 2002 se setkala s hudebníkem Davem Galafassim na křtu alba jeho tehdejší kapely Gelbison. Pár se vzal v tradičním buddhistickém obřadu dne 11. ledna 2003. Pár má dceru Sage Florence, narozenou 9. ledna 2008 a syna Arlo Roberta, narozeného 22. dubna 2011. Je vášnivá tábornice a ráda medituje.

Foto: Fox Searchlight Pictures


Hraje v

Seriál Role Od roku Do roku Počet sezón
The Staircase Kathleen Peterson 2022 2022 1

Filtr seriálů