Tony Shalhoub

Tony Shalhoub

Celé jméno: Tony Shalhoub
Místo narození: Green Bay, Wisconsin, USA
Známé projekty: //Monk, Galaxy Quest, The Marvelous Mrs. Maisel //

Datum narození: 9.10.1953 (70 let)

Tony je deváté z deseti dětí, narodil se a vyrůstal v libanonské křesťanské domácnosti v Green Bay ve Wisconsinu. Jeho otec, Joe, pocházel z Mount Libanonu a byl to obchodník s masem, který řídil chladírenský vůz. Joe si vzal Shalhoubovu matku Helen, libanonskou Američanku. Tonyho k herectví přivedla starší sestra, která ho navrhla jako komparzistu ve středoškolské produkci Král a já.

Krátce po absolvování Yale se Shalhoub přestěhoval do Cambridge, Massachusetts, kde strávil čtyři sezóny v American Repertory Theatre, než se vydal do New Yorku. Na Broadwayi debutoval v roce 1985 v inscenaci Rity Moreno The Odd Couple a v roce 1992 byl nominován na cenu Tony za hlavní roli ve hře Conversations with My Father. Shalhoub se setkal se svou ženou, herečkou Brooke Adamsovou, když společně hráli na Broadwayi.

Poté, co v letech 1986 až 1991 ztvárnil několik malých televizních a filmových rolí, získal roli taxikáře** Antonia Scarpacciho** v sitcomu Wings. Od třetí sezóny se stal pravidelnou postavou. Roli hrál od roku 1991 až do konce série, po osmi sezónách, v roce 1997. Po tříleté nepřítomnosti na obrazovce získal Shalhoub roli v dalším televizním seriálu Monk. Série vysílaná na USA Network představila Shalhouba jako Adriana Monka, detektiva s obsedantně-kompulzivní poruchou. Byl nominován na cenu Emmy v osmi po sobě jdoucích letech od roku 2003 do roku 2010, vyhrál v letech 2003, 2005 a 2006.

Shalhoub se oženil s herečkou Brooke Adamsovou v roce 1992. V době jejich svatby měla Brooke adoptivní dceru Josie Lynn (nar. 1989), kterou Shalhoub adoptoval. V roce 1994 adoptovali další dceru Sophii (nar. 1993).

Foto: Prime Video


Hraje v

Seriál Role Od roku Do roku Počet sezón
The Marvelous Mrs. Maisel Abe Weissman 2017 4

Filtr seriálů