Tracey Ullman

Tracey Ullman

Celé jméno: Trace Ullman
Místo narození: Slough, Berkshire, Anglie, Velká Británie
Známé projekty: The Tracey Ullman Show, Darebáčci, Mrs. America

Datum narození: 30.12.1959 (64 let)

Tracey Ullman je britská a americká herečka, komička, zpěvačka, scenáristka, producentka a režisérka. Jejími rodiči jsou Antony John a Doreen Ullmanovi a má starší sestru Patti. Díky svým rodičům má britské, italské a polské předky.

Její otec byl válečný veterán, který zemřel na následky operace srdce, a to údajně přímo před herečkou, které bylo tehdy pouhých šest let. V průběhu dospívání v Londýně jí byla velkou oporou právě její starší sestra.

Když si její matka později našla nového manžela, herečka musela vyrůstat v různých částech rodného státu, protože se její rodina pravidelně stěhovala. Navštěvovala tudíž různé školy, ve kterých byla často šikanována za to, jakým přízvukem mluvila.

Její školní láskou se však stalo umění. Pravidelně se věnovala psaní divadelních her a sama hrála v různých divadlech. Jeden její učitel si následně všiml jejího talentu, a tak jí doporučil, ať jde na uměleckou školu. Navštěvovala proto londýnskou školu Italia Conti Academy of Theatre Arts.

Když jí bylo šestnáct let, odcestovala do zahraničí, kde se věnovala tancování, aniž by dokončila střední školu. Následně se vrátila do rodné Anglie, kde taktéž vystupovala. Díky tomu nakonec pronikla do profesionálních divadel, kde začala vystupovat.

Její kariéra se naplno rozjela začátkem osmdesátých let, kdy vystupovala nejenom ve filmech a seriálech, ale zároveň se věnovala i zpěvu. Konkrétně se jí podařilo nazpívat dvě alba s názvy You Broke My Heart in 17 Places a You Caught Me Out. Kromě toho se podílela i na několika dalších albech a na svém kontě má i několik singlů.

Úspěšnější je však rozhodně jako herečka. Na začátku kariéry si zahrála například v seriálech Mackenzie, A Kick Up the Eighties, Girls on Top a Stoppit and Tidyup či filmech Pozdravuj na Broad Street, Víc než dost a Miluji tě k smrti.

V letech 1987–1990 se věnovala svému vlastnímu pořadu The Tracey Ullman Show, na který v letech 1996–1999 navázala pořadem Tracey Takes On… Z let 1998–1999 si ji můžeme pamatovat díky seriálu Ally McBeal, ve kterém hrála Dr. Tracey Clark.

Ve 21. století už nezískala tolik rolí jako v předchozích letech. Vidět jsme ji mohli například v seriálech State of the Union, How I Met Your Mother, Howards End a Mrs. America. Kromě toho měla větší role i ve filmech Bláznivý příběh Robina Hooda, Výstřely na Broadwayi, Princezna, Pret-A-Porter, Panika, Darebáčci, Chlípnost nade vše, Nestanu se tvojí ženou, Čarovný les a The Prom.

Roku 1983 si vzala za muže producenta Allana McKeowna, se kterým má dceru Mabel a syna Johnnyho. Žili spolu až do roku 2013, kdy McKeown zemřel na rakovinu prostaty. Roku 2006 se z ní stala americká občanka.

Herečka má na svém kontě zhruba 80 nominací na cenné sošky, přičemž zhruba každou druhou proměnila ve vítězství. Nejvýznamnější získala roku 1988, kdy obdržela Zlatý glób za své účinkování v pořadu The Tracey Ullman Show.

Foto CC BY-SA 2.0 John Mathew Smith, Wikimedia Commons


Hraje v

Seriál Role Od roku Do roku Počet sezón
How I Met Your Mother Genevieve Scherbatsky 2014 2014 1

Filtr seriálů