Vincent Kartheiser

Vincent Kartheiser

Celé jméno: Vincent Paul Kartheiser
Místo narození: Minneapolis, Minnesota, USA
Známé projekty: Mad Men, Angel, Alpha Dog

Datum narození: 5.5.1979 (45 let)

Vincent Paul Kartheiser se narodil 5. května 1979 v Minneapolis v Minnesotě ředitelce mateřské školy a prodavači jako nejmladší ze šesti dětí. Má čtyři sestry (Andrea, Colette, Elise a Theresa) a bratra Nathana. Má německé, polské, finské a švédské kořeny.

Jeho kariéra odstartovala na prknech malého divadla v Minneapolis, kde si zahrál například v Pippi, dlouhé punčoše nebo v Rebecce z farmy Sunnybrook.

Na plátně debutoval v roce 1993 v malé roli ve filmu Nezkrotné srdce. Dále se objevoval spíše v rodinných filmech, například Kouzelný klíč a Aljaška. Právě díky roli v Aljašce (1996) získal hlavní roli ve filmu Ničitel (1997).

V roce 1998 si zahrál bezdomovce závislého na drogách Bobbyho ve filmu Feťáci, za což sklidil obrovský úspěch u kritiků, pokračoval ve filmech Stávka! a Zločin a trest na předměstí (moderní adaptace knihy Zločin a trest).

Po několika rolích ve filmovém světě se začal objevovat i v tom seriálovém. V roce 2001 se objevil v seriálu Angel, kde si zahrál Angelova syna Connora a objevil se v celých 28 epizodách. Poté se vrátil zpět k filmu, konkrétně k dramatu Dandelion. Od roku 2007 se objevoval jako Pete Campbell v seriálu AMC Mad Men. Za svou roli byl několikrát oceněn.

V roce 2009 se podíval i na druhou stranu kamer a natočil adaptaci románu Money od Martina Amise a dokonce si v něm i zahrál. Než se vrátil k herectví, stihl natočit ještě krátkometrážní film Fruit of Labor. V roce 2013 se vrátil na divadelní prkna do Minneapolis a zahrál si pana Darcyho v adaptaci knihy Pýcha a předsudek.

V roce 2014 se oženil s Alexis Bledel (Mad Men, Gilmore Girls) a má s ní jednoho syna.

Embed from Getty Images

Foto: CC BY-SA 2.0

Autor profilu: @Daniela97


Hraje v

Seriál Role Od roku Do roku Počet sezón
Mad Men Pete Campbell 2007 2015 7

Filtr seriálů