William Daniels

William Daniels

Celé jméno: William David Daniels
Místo narození: Brooklyn, New York, USA
Známé projekty: Grey's Anatomy, Boy Meets World, Simpsonovi

Datum narození: 31.3.1927 (97 let)

Ačkoliv by si člověk podle přízvuku, který William používal ve spoustě svých rolí mohl myslet, že pochází z Bostonu, narodil se v Brooklynu do rodiny stavaře. V roce 1949 promoval na Severozápadní univerzitě, kde byl také členem klasického vysokoškolského spolku Sigma Nu (no, “klasického” – v té době nebyli američtí vysokoškoláci tak zkažení, jako jsou stereotypicky dnes, takže bych si spíš představoval spolek do smokingů oděných mladíků s doutníky v ruce, co usrkávají brandy a hrají si na dospělé). Od roku 1951 je ženatý s herečkou Bonnie Bartlettovou, se kterou má dvě děti.

Svou kariéru William započal v Brooklynu, kde s ostatními členy své rodiny chodil po nejrůznějších večerních podnicích zpívat. Touhle cestou se dostal i na televizní obrazovky – v roce 1943 s rodinou zpíval v jednom pořadu na NBC – tehdy jediné stanici, která vysílala v New Yorku. Odstud nebylo daleko na Broadway – poprvé si tu zahrál dva roky po svém průlomu ve hře Life with Father a na divadelních prknech skotačil ještě celá následující desetiletí. Mezi jeho nejvýznamnější divadelní počiny patří účast ve hrách 1776 (za ztvárnění postavy Johna Adamse si dokonce vysloužil nominaci na cenu Emmy pro herce ve vedlejší roli, kterou ale důrazně odmítl se slovy, že role Adamse je rolí hlavní, nikoliv vedlejší, a ať se jde celá porota za takové pochybení bodnout), Tisíc klaunů, Malá noční hudba nebo Albeeho The Zoo Story, za kterou si odnesl cenu Obie.

Sólově se ale v televizi objevil až v roce 1952, kdy si zahrál mladého Johna Quinciho Adamse v televizním filmu A Woman for the Ages. Roli si o dvacet čtyři let zopakoval (Adamse v té době logicky hrál již jako pána ve středních letech) v minisérii z produkce PBS The Adams Chronicles. Ve filmu si poprvé zahrál až v roce 1963 v protivá­lečném dramatu Ladybug Ladybug. Pak se dva roky v Hollywoodu neobjevil a v roce 1965 si zopakoval svou roli v Tisíci klaunech. Z následujících filmových úspěchů můžeme vyjmenovat například jeho účast v Absolventovi s Dustinem Hoffmanem nebo v další filmové verzi jeho divadelní hry – tentokrát 1776.

William se ale proslavil především svou prací pro televizi. Hrál v seriálu Captain Nice (ztvárnil tu postavu policejního chemika a nechal se slyšet, že práci na tomhle veledíle z duše nenáviděl) a mezi lety 1982 a 1988 v St. Elsewhere. V roce 1986 byl za účinkování v tomhle seriálu vyhrál cenu Emmy nejen on, ale také jeho žena, čímž se stali teprve druhým manželským párem v dějinách Hollywoodu, kterému se něco takového podařilo. V letech 1993–2000 hrál podstavu ředitele v seriálu Boy Meets World a roli si zopakoval i v roce 2013 v seriálovém spin-offu Girl Meets World. Z trochu nedávnější doby můžeme vzpomenout například účinkování v jedné z epizod seriálu Scrubs.

Většina z vás ho ale bude znát ze seriálu Knight Rider, kde se objevil snad v každé epizodě. William namluvil KITTa, to autíčko. Hlas té autu propůjčoval nejen mezi roky 1982 až 1986, kdy se vysílal seriál, ale také v televizním filmu z roku 1991, párkrát v Simpsonových, kteří Knight Ridera parodovali.

V posledních pár letech se kvůli pokročilému věku William už nikde příliš neobjevuje a kromě Chirurgů a Girl Meets World můžeme z nedávné doby uvést třeba účinkování ve dvou epizodách seriálu Closer v roce 2006 nebo jednom dílu Kauz z Bostonu o dva roky později. Mezi tím se mihnul ve filmu Ledově ostří, ale budeme raději předstírat, že tenhle film se nestal. Mezi lety 2008–2012 si pak dokonce dal od televize a filmu pauzu.


Hraje v

Seriál Role Od roku Do roku Počet sezón
Grey's Anatomy Craig Thomas 2012 2013 2

Filtr seriálů