Winona Ryder

Winona Ryder

Celé jméno: Winona Laura Horowitz
Místo narození: Winona, Minnesota, USA
Známé projekty: Stranger Things, Beetlejuice, Black Swan

Datum narození: 29.10.1971 (52 let)

Winona Ryder se narodila jako Winona Laura Horowitz na farmě poblíž města Winona v Minnesotě. Oba její rodiče jsou redaktory a živí se psaním. Rodina jejího otce emigrovala do USA z Rumunska a Ruska a Winona se hlásí ke svým židovským kořenům, v čemž ji otec ateista a matka budhistka velice podporovali. Winona má vlastního brata Uriho (pojmenovaného po Juriji Gagarinovi) a dva nevlastní sourozence, bratra Jubala a sestru Sunyatu. Mezi rodinné přátelé patřili Philip K. Dick, Allen Ginsberg, Timothy Leary a Lawrence Ferlinghetti.

Když bylo Winoně sedm, rodina se přestěhovala na farmu v Kalifornii, kde žili v komuně sedmi rodin bez elektřiny a malá Winona se tu stala vášnivou čtenářkou. Za tři roky se rodina stěhovala znovu a kvůli špatnému zážitku ve škole, kde měli spolužáci Winonu první týden za zženštilého kluka a šikanovali ji, se ten rok učila doma. Ve 12 letech začala navštěvovat American Conservatory Theater a brát první herecké hodiny. V té době se také málem utopila, z čehož si odnesla strach z vody, kvůli kterému měla velký problém při natáčení Vetřelec: Vzkříšení.

Winona patří mezi nejznámější herečky 90. let, z filmů jmenujme Burtonova Beetlujuice, Coppolova Drákulu či Střihorukého Edwarda, při kterém se potkala se svým budoucím přítelem Johnnym Deppem. Za své role ve Věku nevinnosti a Malých ženách si vysloužila nominaci na Oscara a za prvně jmenovaný pak získala Zlatý glóbus.

Z pozdějších filmů zmiňme Narušení, které produkovala a za který si Angelina Jolie odnesla Oscara za vedlejší roli. Pak tu bylo již zmíněné pokračování vetřelčí série Vetřelec: Vzkříšení, Celebrity Woodyho Allena, Sandlerův Mr. Deeds – Náhodný milionář a nejnověji pak malá rolička ve Star Treku (2006) a oscarová Černá labuť. Na televizní obrazovky se vrátila v roce 2016 v netfli­xovském hitu Stranger Things.


Hraje v

Seriál Role Od roku Do roku Počet sezón
Stranger Things Joyce Byers 2016 4

Filtr seriálů