Aisha Tyler

Aisha Tyler

Celé jméno: Aisha Nilaja Tyler
Místo narození: San Francisco, Kalifornie, USA
Známé projekty: Friends, XIII: The Series, Archer, Criminal Minds

Datum narození: 18.9.1970 (53 let)

Aisha Tyler je americká herečka, komička, režisérka, scenáristka, producentka a moderátorka. Narodila se roku 1970 učitelce Robin Tyler a fotografovi Jamesi Tylerovi. Jeden rok strávila se svými rodiči v Etiopii. Na střední škole McAteer High School projevila zájem o herectví a komedii, a proto se na tyto obory později zaměřila.

Už od jejích desíti let ji vychovával pouze otec, protože se její rodiče rozvedli. Díky zájmu o komedii začala navštěvovat kurzy improvizace. Po vystudování Dartmouth College se zaměřila na stand-up show, díky čemuž se dostala až do Los Angeles.

Svou hereckou kariéru odstartovala roku 1996 menšími seriálovými rolemi. První velkou roli získala až roku 2003, kdy se objevila v seriálu Friends jako Charlie Wheeler. O rok později začala vystupovat v seriálu CSI a roku 2005 byla obsazena do seriálu 24 jako Marianne Taylor.

Téhož roku se jí podařilo získat roli Andrey Marino, kterou hrála až do roku 2006 v seriálu Ghost Whisperer. Dále si ještě zahrála v seriálu XIII: The Series a nadabovala postavu v seriálu BoJack Horseman. Od roku 2009 se aktivně věnuje seriálu Archer, kde dabuje Lanu Kane. Během toho se od roku 2015 začala objevovat v seriálu Criminal Minds, kde hraje Dr. Taru Lewis.

Z její herecké kariéry zmiňme ještě filmy Ráže .45, Skóruj!, Rozsudek smrti a Jak vyloupit spermabanku, ve kterých si zahrála větší role. Ve skutečnosti se však jedná pouze o poloviční herečku, protože svou druhou polovinu času věnuje moderování různých talk show a reality show. V našich končinách však bude známá především jako herečka.

Buď roku 1992, nebo roku 1994, si vzala za muže Jeffa Tietjense, se kterým se rozvedla roku 2017. Je o ní obecně známo, že je zastánkyní osob s menšinovým sexuálním zaměřením.

Foto CC BY-SA 2.0 Gage Skidmore, Wikimedia Commons


Hraje v

Seriál Role Od roku Do roku Počet sezón
The Last Thing He Told Me Jules 2023 2023 1
Archer Lana Kane 2009 2022 13
Friends Charlie Wheeler 2003 2003 2

Edna potřebuje vaši pomoc

Po letech dlouhé spolupráce nám Google hodil další klacek pod nohy, který je pro nás příliš těžký. Abychom se s ním vypořádali, budeme potřebovat vaši pomoc. Google nám zakázal Adsense a my nevíme, jak z toho ven. Protože víc hlav víc ví a protože nám teče opravdu do bot, rozhodli jsme se vás požádat o radu a pomoc.

Filtr seriálů