Alan Rickman

Alan Rickman

Celé jméno: Alan Sidney Patrick Rickman
Místo narození: Hammersmith, Londýn, Anglie, Velká Británie
Známé projekty: Smrtonosná past, Láska nebeská, Harry Potter

Datum narození: 21.2.1946Datum úmrtí: 14.1.2016 (69 let)

Britský herec Alan Rickman se narodil roku 1946 v Londýně. Je synem Margaret Doreen Rose a Bernarda Williama Rickmana. Jeho otec bojoval ve druhé světové válce a po válce pracoval v továrně a maloval byty. Alan má jak anglické předky, tak i velšské a irské. Má tři sourozence – bratry Davida a Michaela a sestru Sheilu.

Alanův otec zemřel v době, kdy mu bylo osm let, a proto se o něj musel starat zbytek rodiny. Kvůli ne moc dobrým poměrům a nevlastnímu otci, se kterým se jeho matka po třech letech rozvedla, byl malý Alan nešťastný, ale vše se změnilo ve chvíli, kdy byl přijat na divadelní školu Latymer Upper School v Londýně. Poté začal navštěvovat Chelsea College of Art and Design a Royal College of Art.

Jeho původním snem bylo stát se grafikem. Tento sen se mu sice splnil, ale už ve svých 26 letech zatoužil po herecké kariéře, ve které se nakonec dokázal prosadit. Samozřejmě věděl, že herectví není žádná hračka, a proto začal navštěvovat školu Royal Academy of Dramatic Art, kterou roku 1974 úspěšně absolvoval.

Se svým výjimečným charismatem a umem dokázal ztvárnit několik velmi ikonických rolí. Jednou z prvních je postava Hanse Grubera z filmu Smrtonosná past z roku 1988. Role hlavního padoucha mu sedla dokonale, není proto divu, že je tento padouch mezi fanoušky jedním z nejoblíbenějších.

Kromě dramatických filmů se věnoval i jiným žánrům, které mu nepřekvapivě opět sedly. Objevil se například v komedii Galaxy Quest, podstatnou roli ztvárnil v dnes již ikonickém snímku Láska nebeská a objevil se například ve filmech jako Rozum a cit či Michael Collins.

Ať Alan Rickman zářil, seč mohl, mezi širším publikem se proslavil až rolí Severuse Snapea ve filmové sérii Harry Potter. Rickman se objevil ve všech osmi dílech, ve kterých zářil jako hvězda na nebi. Jeho komplikovaná, složitá, ale především skvěle napsaná postava mu snad ani lépe nemohla sednout.

I když jeho role ve filmové sérii Harry Potter zastínila jeho další role, tak nesmíme zapomenout na jeho účast ve filmech jako Sněhový dort, Parfém: Příběh vraha, Sweeney Todd: Ďábelský holič z Fleet Steet, Bezcenný syn, Víno roku, Gambit, Komorník, Královna zahradnice či Oko v oblacích.

Během své kariéry byl pochopitelně několikrát oceněn. Zmiňme jeho nejvýznamnější cenu, kterou je Zlatý glób z roku 1997, který získal v kategorii Nejlepší herec v minisérii nebo televizním filmu za svou postavu ve filmu Rasputin.

Co se týče jeho osobního života, tak od roku 2012 měl za manželku Rimu Horton. Poznal ji už ve svých devatenácti letech a od té doby s ní žil. Neměli žádné děti.

Roku 2016 zasáhla svět tragická zpráva. Dne 14. ledna obletěly svět zprávy o tom, že Rickman podlehl v rodném Londýně rakovině, se kterou od roku 2015 bojoval. Filmová plátna přišla o jednoho z nejikoničtějších herců, na kterého se bude ještě dlouho vzpomínat.

Foto CC BY 2.0 Marie-Lan Nguyen, Wikimedia Commons


Hraje v

Seriál Role Od roku Do roku Počet sezón
Harry Potter Severus Snape 2001 2011 8
Die Hard Hans Gruber 1988 1988

Filtr seriálů