Dnes zemřela filmová legenda. Alan Rickman vás již nerozesměje

Dnes zemřela filmová legenda. Alan Rickman vás již nerozesměje

Po Davidu Bowiem opustil umělecký svět tento týden další velikán, tentokráte pan herec s velkým H. Mladší generace ho zná především jako profesora Snapea z filmové série o Harry Potterovi, ale Alan Rickman se do srdcí filmových diváků zapsal řadou dalších a, troufneme si říci, významnějších rolí.

16 42
14.1.2016

Alan Sidney Patrick Rickman patřil mezi přední anglické herce a byl oblíben diváky na celém světě nejen pro své skvělé ztvárnění záporáků, jeho komediální role většinou zastínily ostatní herecký ansámbl ve snímcích, kde se objevil. Filmoví fanoušci dnes truchlí nad ztrátou tohoto nejen hereckého génia. Pojďme se tedy podívat na průřez jeho tvorbou a připomenout si ty nejzářivější momenty.

Nejdříve ale ve zkratce zmiňme jeho počátky a rodinný život. Alan Rickman se narodil 21. února 1946 v Londýně do rodiny dělnické třídy. Když bylo Alanovi osm let, jeho otec Bernard zemřel (taktéž jako Rickman na rakovinu) a matka Margaret se musela o své čtyři děti postarat sama. V Alanovi se už od mala rodilo umělecké nadání, a tak není divu, že získal stipendium na prestižní Latymer Upper School a posléze byl přijat na uměleckou školu Chelsea College of Art and Design a také na Royal College of Art. Pracoval jako grafik v místních novinách, jelikož herectví nepovažoval za zaměstnání, které by ho uživilo. Po dokončení školních studií založil s přáteli grafické studio Graphiti, ale nakonec ho po pár letech přemohla láska k herectví a opět se vrátil do školy a vystudoval Královskou akademii dramatického umění, kde se už začal věnovat divadlu a získal několik ocenění.


Thumbnail Play icon

Rickmanova herecká kariéra se započala na divadle, kde sklízel velké úspěchy, mimo jiné v Královské Shakespearovské společnosti a také v televizi na BBC. Za svůj život si zahrál nepřeberné množství různých rolí, i když z nich pár značně vyčnívá a počet jeho ocenění snad ani nemá cenu vypisovat. Jmenujme jen ta nejdůležitější: BAFTA Award (Robin Hood: Prince of Thieves), Zlatý glóbus, Emmy, Screen Actors Guild Awards, Satellite Award (vše za Rasputin: Dark Servant of Destiny) a k tomu spousta dalších výher a nominací. Za zmínku stojí i nominace na cenu Tony za divadelní adaptaci Nebezpečné známosti.

Alan Rickman's most memorable characters

Remembering the best of Alan Rickman, from Die Hard to Harry Potter He was 69: http://cnn.it/1SkkK2h

Zveřejnil(a) CNN dne 14. leden 2016

Celosvětově, a hlavně v USA, se Rickman proslavil rolí inteligentního padoucha Hanse Grubera z první Smrtonosné pasti. Stejně jako Bruce Willis a jeho John McClane v té době definovali nového „obyčejnějšího“ hrdinu, tak Rickman svým Hansem Gruberem představil nový typ záporáků, kteří do té doby byli hlavně tupí a jednotvární. Tato role je jednou z jeho ikonických a mezi jeho fanoušky bude vždy vyčnívat.

Naproti tomu v Galaxy Questu (jehož čeká seriálová adaptace pod taktovkou Amazonu, žel nyní již bez Rickmana) předvedl svou komediálnost v té nejlepší možné podobě. Velice zdařilá komedie a inteligentní parodie na Star Trek zařazuje tento film mezi nejlepší komedie, jež byly natočeny. Velkou měrou k tomu přispěl právě Rickman svou rolí Dr. Alexandera Danea a dnes již nesmrtelnou hláškou: „Při Grabtharovu kladivu, při synech Worwaina, budeš pomstěn!“

Thumbnail Play icon

Málokdo z diváků si při vyslovení Rickmanova jména nevybaví jeho Harryho z Lásky nebeské, kde spolu s Emmou Thompson rozehráli manželskou etudu par excellence. Nelze vynechat jeho ztvárnění záludného profesora Severuse Snapea, jehož konec nenechal v závěrečném filmu série Harryho Pottera jedno oko suché. Kvůli této roli odmítl roli Lorda Farquaada ve Shrekovi a jako další perličku uveďme, že první volbou pro Snapea byl původně Tim Roth.

Samozřejmě nelze vynechat ani jeho roli plukovníka Brandona v Rozumu a citu, Antoinea Richise ve skvělé knižní adaptaci Parfém, příběh vraha, soudce Turpina ve Sweeney Toddovi či hlas Marvina ve Stopařově průvodce po galaxii nebo housenku v Alence v říši divů. Právě v jejím pokračování si Alana budeme letos moci ještě znovu užít.

Thumbnail Play icon

Ještě před tím, než si zahrál v Harry Potterovi nebo Lásce nebeské, předvedl nejedno kouzlo s nebeskými křídly ve filmu Kevina Smithe Dogma. Ve snímku plném božských stvoření, padlých andělů i zmocněnců pekla ztvárnil Alan Rickman postavu Metatrona, neortodoxního anděla, který se nebál nadávat do „kurev“, pít a vztyčovat prostředník, jak se mu zlíbilo. Rickman se zapsal touto rolí do paměti všech asi jako nejsympatičtější a nejlidštější anděl, jaký se kdy objevil ve filmu. Z části se o to zasloužil Kevin Smith svým nekompromisním vtipem, z části za to mohla vděčnost role, z největší části ale sám Alan Rickman, který svým vystupováním nepříjemného, ale v jádru dobrého anděla vdechl postavě její nezapomenutelnost. A stejně jako on byl dokonalým kandidátem na Metatrona, je i jeho věta z filmu dokonalým kandidátem na to, jak reagovat na jeho smrt: „Navrhuju, že se opijem, protože už mi došly nápady.“

One of my favorite people who ever lived has died. The legendary #AlanRickman played Metatron, the Voice of God, in my…

Zveřejnil(a) Kevin Smith dne 14. leden 2016

Robin Hood: Prince of Thieves je název asi nejlegendárnějšího filmu vyprávějícím o zbojníkovi ze Sheerwoodských lesů. Toho si zde zahrál o nic méně legendární Kevin Costner. Nicméně se říká, že film je jen tak dobrý, jak dobrá je jeho záporná postava. A možná i právě proto je toto filmové zpracování života Robina Hooda tak populární. Hlavního záporáka, šerifa z Nottinghamu, totiž v tomto snímku ztvárnil Alan Rickman. Ten podal svou postavu jako úlisnou a špatnou až do morku kosti tak, aby si hlavního zloducha musel divák ihned po pár sekundách znechutit. Když pak ke všemu tomu navíc přidal své charisma, vznikl šerif z Nottinghamu, který se navždy zapsal do paměti filmových diváků.

Nezapomeňme ani na Rickmanovu účast v několika hudebních videích. Loni si zopakoval setkání se skupinou Texas ve videoklipu Start a Family, s níž natočil před patnácti lety klip In Demand, v němž si zahrál hlavní roli s nezapomenutelnou scénou u benzínky.

Thumbnail Play icon

Čeští diváci mohli loni Rickmana spatřit v Praze na Febiofestu, kam přijel představit svůj druhý režijní počin Králova zahradnice, ve kterém si i zahrál. Ten ovšem sklidil velice smíšené kritiky a není diváky považován za moc zdařilý. Ovšem za svou prvotinu Zimní host získal několik cen a nominací.

Rickman se v 19 letech seznámil s Rimou Horton, se kterou prožil celý život, a jak loni prozradil, do manželství vstoupili v roce 2012, nicméně i tak zůstali až dodnes bezdětní. Rima byla léta aktivní v politice jako londýnská radní a učila ekonomiku na School of Economics. Alan byl členem a patronem několika charitativních organizací a svět v něm ztratil jednoho z nejcharisma­tičtějších a nejcharakternějších herců s hlasem, který nebude zapomenut.

Autory článku jsou @Lucifrid a TheDarkKnight.Diskuze /23

komcus

Velká škoda… jako Snape byl super. R.I.P. :(

redaktor
14.1.2016 | 20:46:29
Baltik

Cooože ?? On hrál Hanse Grubera? To jooooooo :-O

#3 kupky
14.1.2016 | 20:51:01
kupky

#2 Baltik: lol

14.1.2016 | 21:04:20
alexis

Nikdy nikdo nezahraje šerifa z Notinghamu jako on.

#15 HellTsuku
14.1.2016 | 21:05:38
LadyAlex

Jsem rada, ze jste vzpomneli Sweeneyho Todda, protoze na tu roli se porad zapomina a vzhledem k tomu, ze v ni predvedl i skvely pevecky vykon, je to velka skoda. Z jeho ztraty se budu dlouho vzpamatovavat… :-(

webmaster
14.1.2016 | 21:10:32
awacs

Při Grabtharovu kladivu, při synech Worwaina, nebudete zapomenut :(

14.1.2016 | 21:15:15
Mammon52852

Sbohem profesore Snape budete chybět :-(

14.1.2016 | 21:16:08
mima33

R.I.P. – nikdy na neho nezabudneme :(

14.1.2016 | 21:26:26
Gae

Strašně hrozně moc velká škoda – R.I.P. Alan!

14.1.2016 | 21:38:30
kiso1561

Akurát včera večer som pozeral Die Hard a dnes sa toto dočítam. :(

14.1.2016 | 21:41:53
Elka

jeden z najlepších hercov… bude chýbat

14.1.2016 | 21:56:19
YGHY007

Nejako sa zacina valit na nas jedna spatna sprava za druhou…R.I.P. profesor Snape… :-(

14.1.2016 | 22:16:03
tracy_96

Odešel jeden z nejcharisma­tičtějších herců této doby. Nenapadá mě nikdo, kdo jeho místo zaplní.

14.1.2016 | 22:43:21
Adélka_MucQ

Jeden z mých oblíbených herců :( … přišli jsme o něco nenahraditelného…

14.1.2016 | 23:26:48
HellTsuku

#4 alexis: Jeho jako Šerifa jsem měl nejradši :D musím si to pustit..... ach jo takový dobrý herec :(

14.1.2016 | 23:55:38
Oveckoun

Zrovna minulý týden jsem o něm přemýšlel. NEJLEPŠÍ filmový padouch všech dob. Hrozná škoda :(

14.1.2016 | 23:58:23
lykan9

Moc děkuji za článek. Taková legenda si ho víc než zaslouží.

15.1.2016 | 9:08:57
SaDiablo

Jeden z nejvýznamnějších herců své doby, jeden z mých nejoblíbenějších, nejen filmový, ale i divadelní herec a nadaný (ovšem ne tak doceněný) režisér… Jeho smrt je neuvěřitelnou strátou pro kinematografii, a ještě pořád mi to tak docela nedošlo…

15.1.2016 | 10:16:25
SaDiablo

*ztrátou…

15.1.2016 | 10:17:23
Niksí

„After all this time? ALWAYS…“

Profesor Snape, má nejoblíbenější postava z HP. Ohromná škoda… Děkujeme za všechno…

#fuckcancer

15.1.2016 | 14:22:55
Sayuri-chan

Snape je moja najobľúbenejšia postava vôbec, neviem si nikoho iného predstaviť ako Snapa. Alana som videla aj v iných filmoch páčil sa mi aj v Láske nebeskej. Veľmi ma mrzí, že zomrel, mohol ešte žiť :(

15.1.2016 | 15:24:16
dadinka

R.I.P :(

15.1.2016 | 15:59:30
czechshamyfan

Snape byla moje nejoblíbenější postava z HP (také díky Alanu Rickmanovi). Ale úplně nejvíc se mi Alan líbil ve filmu Rozum a cit jako plukovník Brandon :-(

17.1.2016 | 16:41:13
Chceš taky něco napsat? Registruj se nebo se !

Filtr seriálů