Alfre Woodard

Alfre Woodard

Celé jméno: Alfre Woodard
Místo narození: Tulsa, Oklahoma, USA
Známé projekty: Star Trek VIII: První kontakt, Desperate Housewives, Luke Cage

Datum narození: 8.11.1952 (71 let)

Alfre Woodard je americká televizní, filmová a divadelní herečka, která je jak příležitostná producentka, tak i aktivní členka politiky. Narodila se roku 1952 v Tulse, je nejmladší ze tří dětí a chodila na školy Bishop Kelley High School a Boston University, kde se věnovala herectví.

Svou kariéru odstartovala na divadelních parketách, ale brzy se začala věnovat jak filmům, tak i seriálům. Mezi její první větší role patří postavy z filmů Cross Creek, Extrémy, Královna krásy, Grand Canyon, Bohatí láskou, Srdce a duše, Bopha!, Lanaři, Co si ušít do výbavy, Prvotní strach, Gulliverovy cesty či Strom splněných přání. Roku 1996 se objevila ve filmu Star Trek VIII: První kontakt, kde ztvárnila Lily.

Po roce 2000 se taktéž objevovala v různých vedlejších či hlavních rolích různých filmů. Vidět jsme ji mohli ve snímcích Ulice bez lásky, Svět podle Prota, Radio, Zloději paměti, Splyň se mnou, American Violet, 12 let v řetězech či Ve službách CIA.

Pozoruhodná je i její seriálová tvorba. Roku 1985 se objevila jako Rozalyn Dupree v seriálu Sara, v letech 1985–1988 ztvárnila Dr. Roxanne Turner v seriálu St. Elsewhere, roku 2005 se objevila jako Betty Applewhite v seriálu Desperate Housewives a roku 2008 ztvárnila Mavis Heller v seriálu My Own Worst Enemy.

Po roce 2010 začala přijímat více a více seriálových rolích. Objevila se například v seriálech Three Rivers, Memphis Beat, True Blood, Copper, State of Affairs či A Series of Unfortunate Events. Od roku 2016 hraje jednu z hlavních rolí seriálu Luke Cage.

Aktuálně žije v Santa Monice v Kalifornii se svým manželem Roderickem Spencerem, který se živí jako scenárista a producent. Spolu mají dvě adoptované děti, dceru Mavis a syna Duncana.

Během svého života byla nominována na spoustu ocenění, ale mezi těmi významnějšími se jí povedlo proměnit pouze jeden Zlatý glóbus, a to roku 1998 za svou roli v televizním filmu Miss Evers' Boys.

Foto CC BY-SA 2.0 Johnson C. Smith University, Wikimedia Commons


Hraje v

Seriál Role Od roku Do roku Počet sezón
See Paris 2019 2021 2
The Defenders Mariah Dillard 2016 2018 2
Avengers Miriam Sharpe 2016 2016 1
State of Affairs Constance Payton 2014 2015 1

Filtr seriálů