Ann Dowd

Ann Dowd

Celé jméno: Ann Down
Místo narození: Holyoke, Massachusetts, USA
Známé projekty: The Handmaid's Tale, The Leftovers, Masters of Sex

Datum narození: 30.1.1956 (68 let)

Ann Dowd je americká herečka, která se narodila Johnovi a Dolores Dowdovým. Má celkem šest sourozenců – Kathleen, Johna, Elizaberh, Clare, Deborah a Gregoryho. Její otec zemřel, když navštěvovala poslední ročník střední školy. Později se její matka provdala za doktora jménem Philip Dean.

Dowd navštěvovala Williston Northampton School, kde hrála ve školních hrách. Nadšení pro herectví měla již v útlém věku, ale její rodiče ji zprvu nepodporovali, protože nesouhlasili s tím, že by se z ní stala herečka. Roku 1978 odmaturovala na College of the Holy Cross ve Worcesteru v Massachusetts. Na střední škole navíc navštěvovala přípravku na medicínu a hodiny herectví.

Podporu, aby následovala své sny a stala se herečkou, získala od svých učitelů a spolubydlící. Rozhodla se proto nedostudovat medicínu a místo toho následovat svůj sen, a tak nakonec vystudovala herectví na univerzitě Depaul v Chicagu. Zatímco tuto školu navštěvovala získala prestižní stipendium od neziskové organizace Sarah Siddons Award pro nadané herce. Několik let poté vystupovala v divadlech v Chicagu a v roce 1988 se rozhodla odstěhovat do New Yorku a zahrát si ve větších divadlech.

Na televizních obrazovkách se poprvé objevila v roce 1985, a to v televizním filmu First Steps. Od té doby si zahrála v několika populárních seriálech. Zmiňme např. House, Louie, Chicago Hope, The X-Files, Third Watch, NYPD Blue, Judging Amy, Freaks and Geeks nebo Law & Order. Kromě toho v roce 1995 ztvárnila Rose Longovou v televizním filmu Kingfish.

Pravidelně jsme ji mohli vídat v seriálu Nothing Sacred, který se vysílal na konci devadesátých let, dále v seriálu The Leftovers jako Patti Levinovou a v seriálu The Handmaid's Tale, v němž ztvárnila Lydii Clementsovou. Objevila se také v seriálech Masters of Sex a Good Behavior. Navíc svůj hlas propůjčila animované postavičce v seriálu 3 Below.

Od devadesátých let se začala objevovat i ve filmech. Známá je např. z filmů Green Card (1990), Lorenzo's Oil (1992), Philadelphia (1993), Procitnutí v Garden State (2004), Manchurianský kandidát (2004), Marley a já (2008), Vedlejší účinky (2013), St. Vincent (2014), Tohle je náš svět (2016) a Děsivé dědictví (2018). Při natáčení filmů si zahrála po boku herců jako Tom Hanks, Meryl Streep, Julianne Moore nebo Gretchen Mol.

Kromě toho vystoupila celkem třikrát na Brodwayi. Poprvé se zde objevila v roce 1993, když si zahrála v komedii Candida, o tři roky později se objevila ve hře Taking Sides a v roce 2008 si zahrála v dramatu Racek.

Spolu se svým manželem Lawrencem „Larrym“ Aranciem se věnuje výuce herectví. Arancio pochází z New Yorku, je spisovatel a zastává funkci předsedy v CAP21, což je muzikální konzervatoř a zároveň herecká společnost. Herectví vyučoval např. i Lady Gagu.

Dowd se se svým manželem seznámila, když studovala vysokou školu v Chicagu. Bydlí v New Yorku a mají spolu tři děti, Liama, Emily a Trust. Dowd se věnuje také advokátní činnosti zaměřené na pěstounskou péči. V květnu roku 2016 získala doktorát.

Její pradědeček založil pojišťovnu The Dowd Agencie a její dědeček jménem James „Kip“ Dowd hrál baseball za Pittsburské piráty.

Foto CC BY 2.0 Peabody Awards, Wikimedia Commons


Hraje v

Seriál Role Od roku Do roku Počet sezón
3 Below Zeron Omega 2018 2019 2
The Handmaid's Tale Teta Lydie 2017 3
The Leftovers Patti Levin 2014 2017 3
Masters of Sex Estabrooks Masters 2013 2014 2

Filtr seriálů