Arnold Schwarzenegger

Arnold Schwarzenegger

Celé jméno: Arnold Alois Schwarzenegger
Místo narození: Thal, Štýrsko, Rakousko
Známé projekty: The Terminator, Predator, Total Recall, The Expendables

Datum narození: 30.7.1947 (76 let)

Jeden z nejvlivnějších herců všech dob, legendární akční hrdina Arnold Schwarzenegger, se narodil dva roky po skončení druhé světové války v Rakousku jako syn bývalého vojáka Wehrmachtu a člena Schutzstaffel Gustava a jeho manželky Aurelie. V přísně katolické rodině byl otcem upozaďován a fixoval se spíše na matku. Otci se však snažil přiblížit skrz sporty, ale ve fotbale moc nevynikal. Při jedné návštěvě tělocvičny vzal do rukou činku a už ji nepustil. Roku 1960 se Arnold vydal do Štýrského Hradce a o dva roky později zde začal trénovat. Jeho vzory byli hrdinové sandálových filmů Steve Reeves a Reg Park, které bezmezně obdivoval. Po službě v armádě roku 1965 se Arnold dostal do bodybuildingové soutěže Mr. Universe, kde se ve finále střetl s dalším slavným kulturistou a rovněž budoucím Herkulem Louem Ferrignem. Po triumfu v soutěži se definitivně přesunul do USA a zahájil hereckou kariéru.

Prvním filmem se pro něj roku 1970 stala komedie Hercules in New York, ve které ztvárnil neposlušného Diova syna. Scény, v nichž se Herkules nadšeně kouká po městě a nevěřícně kroutí hlavou, jsou autentickým popisem Arnoldovy první návštěvy Big Apple a ve filmu byly schválně ponechány. V sedmdesátých letech se Arnold snažil prorazit v dalších filmech, leč neuspěl.

Arnoldův olympský debut. Foto: Filmpartners

Další desetiletí k němu bylo rozhodně přívětivější. Přelomovým rokem pro něj byl 1982. Tehdy se poprvé objevil jako legendární Conan v kultovní fantasy Conan the Barbarian. Obrovský úspěch filmu konečně zařídil osvalenému bijci popularitu, následný sequel Conan the Destroyer byl však obrovským selháním, které Arnold napravil účastí na crossoveru Red Sonja, kde coby barbar Kalidor opět zářil.

Arnold jako Kalidor v Red Sonja. Foto: Dino De Laurentiis Company

Roku 1984 pak rakouský rodák získal svou životní roli Terminátora ve stejnojmenné akční pecce Jamese Camerona. Právě tato filmová série je s ním nejvíce spjata, což dokazuje i Rakušanova účast na druhém a třetím díle. Ve čtvrtém se sice neobjevil, v nedávném Genisys i chystaném sequelu původních dvou epizod však chybět nemůže.

Arnoldova životní role. Foto: Hemdale

Krátce po Terminatorovi se Arnold objevil v kultovním akčňáku Commando, kde jako plukovník Matrix zničil celou vojenskou juntu a roku 1987 kraloval jako sarkastický mariňák Dutch v Predatorovi či coby Sovět Ivan Danko v krimikomedii Red Heat. V roce 1990 pak v režii Paula Verhoevena Arnold světu představil zajímavou sci-fi Total Recall, podle níž později nazval i svou autobiografii.

Arnold v boji s mimozemskou hrozbou. Foto: Twentieth Century Fox

Zhruba v této době se Schwarzenegger vrátil i k žánru komedie a objevil se v Twins, Kindergarten Cop. V roce 1994 se blýskl skvělou rolí agenta Taskera v komediálně laděném špionském filmu True Lies s Jamie Lee Curtis a komedie neopustil ani v Juniorovi a Jingle All the Way. Nechtěně komicky pak Arnold působil i coby Mr. Freeze v tragédii jménem Batman & Robin.

Katastrofa jménem Batman & Robin. Foto: Warner Bros.

V roce 2003 se Arnold po dlouhé službě Republikánské straně stal guvernérem Kalifornie a ukončil hereckou kariéru. I když se za své volební období nevyhnul několika menším skandálům, hrdě držel prapor Republikánů v jinak spíše demokratické zemi a když roku 2011 odcházel, byl vnímán spíš pozitivně.

K herectví se Arnold vrátil už cameem v prvních Expendables po boku Stallonea a Willise, pravý návrat však prožil až ve druhém dílu této slavné akční série. V roce 2013 si zopakoval spolupráci se Stallonem ve vězeňském akčňáku Escape Plan a o další rok později zazářil v roli šéfa protidrogové jednotky v Ayerově Sabotage.

Svatá trojice akčních filmů. Foto: Millennium Films

Roku 2017 se Arnold představil v dramatu Aftermath a nyní pilně natáčí nového Terminatora i dvojku Kung Fury, kde ztvární prezidenta. Věřme tomu, že nás sympatický hrdina obdaří ještě několika akčními nářezy.

Embed from Getty Images

Foto: Twitter Arnolda Schwarzeneggera


Hraje v

Seriál Role Od roku Do roku Počet sezón
Predator Dutch 1987 1987 1
Terminator T-800 1984 2019 5

Filtr seriálů