Basil Rathbone

Basil Rathbone

Celé jméno: Philip St. John Basil Rathbone
Místo narození: Johannesburg, Jihoafrická republika
Známé projekty: The Adventures of Robin Hood, Son of Frankenstein, Sherlock Holmes

Datum narození: 13.6.1892Datum úmrtí: 21.7.1967 (75 let)

Basil se narodil britským rodičům v jihoafrickém Johannesburgu, od tří let však spolu s rodinou žil ve Velké Británii. Navštěvoval prestižní školu Repton School v Derbyshire, kde zářil jako famózní hráč rugby, zároveň však miloval herectví. Roku 1911 proto debutoval v ipswichském divadle a následně odešel do USA, kde exceloval v shakespearovských hrách. S vypuknutím Velké války se Basil vrátil do Británie a narukoval. V London Scottish Regimentu se sešel s Claudem Rainsem a během války zažil kruté boje u Cambrai. Ke konci bojů ztratil mladšího bratra a delší čas se s touto neblahou událostí srovnával.

K herectví se Rathbone vrátil až v roce 1919, kdy v Shakespearově Stratfordu začal hrát role Romea, Cassia či Ferdinanda. Dva roky nato zahájil i filmovou kariéru. V němých počinech The Masked Bride, The Great Deception a The Last of Mrs. Cheyney zaujal filmaře natolik, že dostal šanci ztvárnit Pontia Piláta v historickém filmu The Last Days of Pompeii či Guye z Gisbournu v The Adventures of Robin Hood. Největších úspěchů však dosáhl díky filmům Romeo and Juliet a If I Were King díky kterým dosáhl na nominaci na Cenu Akademie.

Velmi dobrý výkon podal Basil i v universalovském hororu Son of Frankenstein, kde skvěle zahrál mladého Wolfa von Frankensteina a vedle Bely Lugosiho a Borise Karloffa se rozhodně neztratil. Krátce po premiéře frankensteinského sequelu získal životní roli, detektiva Sherlocka Holmese, kterého ztvárnil ve čtrnácti filmech, z nichž jmenujme hlavně The Hound of the Baskervilles, The Woman in Green, Terror by Night a Dressed to Kill.

V závěru své kariéry se Basil objevoval převážně v televizních seriálech, díky čemuž si ještě jednou střihl detektiva Holmese, a to v mysteriózní sérii Suspense. Další vtipný návrat si prožil ve francouzském snímku Ponzio Pilato s Jeanem Maraisem, kde hrál věštce Kaifáse.

Basil Rathbone zemřel v New Yorku na náhlou srdeční příhodu dne 21. července 1967. Pohřben je tamtéž na hřbitově Ferncliff Cemetery.

Embed from Getty Images

Foto: Universal Pictures (z filmu Son of Frankenstein)

Filtr seriálů