Ben Affleck

Ben Affleck

Celé jméno: Benjamin Géza Affleck-Boldt
Místo narození: Berkeley, Kalifornie, USA
Známé projekty: The Town, Batman v Superman: Dawn of Justice

Datum narození: 15.8.1972 (51 let)

Jak Ben Affleck povstal, aby padl

Ben Affleck se narodil roku 1972 v Berkeley v Kalifornii jako syn učitelky a sociálního pracovníka. Své dětství trávil se svým o tři roky mladším bratrem, též hercem, Casey Affleckem (Interstellar či Gone, Baby, Gone).

Affleck chtěl být hercem již od dětství. Poprvé se objevil v reklamě pro fastfoodový řetězec Burger King a nedlouho poté se seznámil se svým dobrým přítelem Mattem Damonem (The Bourne Ultimatum, Interstellar). Následně se objevil v pár ne příliš známých filmech, až byl po několika větších rolích obsazen v úspěšném filmu Kevina Smithe (Clerks, Tusk) Chasing Amy. Po tomto úspěchu následovalo pár rolí v dobrých filmech jako například Good Will Hunting, kde si zahrál i s Mattem Damonem. U tohoto filmu se také podílel na scénáři.

Po řadě úspěchů se však Ben Affleck propadl do ne příliš kritiky chválených filmů, mezi něž patřily i tuctové milostné komedie. V paměti diváků však utkvěla především nepovedená filmová adaptace komiksového Daredevila z roku 2003.

Návrat tvůrce Bena Afflecka

V roce 2006 se začaly karty obracet. Affleck se totiž objevil v pokračování Smithových Clerks. Zlomový byl však teprve rok 2007, kdy si napsal a následně zrežíroval adaptaci knihy Dennise Lehanea, Gone, Baby, Gone. Ve filmu se objevili například jeho bratr Casey Affleck či Morgan Freeman (trilogie o Temném rytíři, The Shawshank Redemption). Tím se Ben Affleck dostal do povědomí diváků i kritiků jako režisér, který, přestože se dosud živil především jako herec, zvládá režisérské postupy i řemeslo a zároveň umí téma pojmout osobitě.

Na svůj úspěch navázal o tři roky později opět adaptací knižní předlohy, tentokrát od Chucka Hogana (předloha k The Strain, producent Lost), The Town, filmem, který u kritiků neměl takový úspěch jako Gone, Baby, Gone, přesto byly ohlasy kladné. Film představil Afflecka jako herce, který má i více než jednu tvář, a jenž dokáže zahrát i roli muže, který musí tajit svou druhou nezákonnou identitu před svými nejbližšími.

Pozici kvalitního režiséra poté Ben Affleck potvrdil třetí filmovou adaptací knižní předlohy, snímkem Argo, který získal Oscara za nejlepší film roku 2012. Zatímco na předchozích dvou filmech se Affleck podílel i na scénáři, Argo je výjimkou, kde vše nechal v rukou Chrise Terria, v té době ne příliš známého tvůrce, který má však nyní na svém kontě scénáře k Batman v Superman: Dawn of Justice a k oběma dílům filmové Justice League.

Svou režisérskou kariéru tímto však Affleck zdaleka neukončil, již nyní má totiž v plánu už čtvrté převedení knižní předlohy na filmové plátno. Tentokrát půjde o knihu Live By Night od Dennise Lehanea. Po skončení natáčení se poté Ben Affleck bez váhání pustí i do sólového filmu s Batmanem.

Ovšem začátkem režisérské a scenáristické kariéry neskončila ta herecká, ba naopak. Roku 2014 se v hlavní roli se svým dobře užitým kamenným výrazem objevil Ben Affleck ve Fincherově Gone Girl a od roku 2016 jej čeká řada filmů v obleku a kůži Bruce Waynea/Batmana.

Foto: CC BY 2.0 Elen Nivrae, Wikipedia Commons


Hraje v

Seriál Role Od roku Do roku Počet sezón
Justice League Batman 2016 2023 5

Filtr seriálů