Blair Underwood

Blair Underwood

Celé jméno: Blair Erwin Underwood
Místo narození: Tacoma, Washington, USA
Známé projekty: Agents of S.H.I.E.L.D., Quantico, The Event

Datum narození: 25.8.1964 (55 let)

Blairova matka byla interiérová designérka a otec armádním důstojníkem, a tak rodina dost cestovala a žila na armádních základnách, mimo jiné v Německu. Střední školu Blair vystudoval ve Virginii a vysokou, Carnegie Mellon School of Drama, pak v Pittsburghu.

Po studiích se přestěhoval do New Yorku a hned druhý den získal roli, která pro něj byla průlomová – The Cosby Show (1984). Ve filmu debutoval v Krush Groove. Má za sebou role v nejméně třinácti seriálech. Role ve One Life to Live mu přinesla význačnější projekty jako Downtown a hlavně L.A. Law, kde si zahrál ve 149 epizodách a za roli Jonathana Rollinse byl nominován na Zlatý glóbus. Následovaly seriály High Incident, City of Angels, Fatherhood a menší role v Sex and the City. Pak přišly role Dirty Sexy Money a In Treatment, za které si opět vysloužil pár nominací a následně pak prezident Elias Martinez v mysteriózním sci-fi Event.


V roce 2012 hrál roli Stanleyho v novém nastudování hry Tramvaj do stanice touha na Broadwayi.

V posledních letech jsme ho mohli vidět v Ironside, Agents of S.H.I.E.L.D. a naposledy v Quanticu. Vedlo se mu ale i na poli filmovém, za všechny jmenujeme filmy jako Gattaca, Drtivý dopad, Vražedné alibi nebo Pravidla vášně.

V roce 2007 se dal dohromady s manželskou autorskou dvojicí Tananarive Due a Stevenem Barnesem a společně dali vzniknout čtyřdílné knižní mysteriózní sérii detektivek Casanegra o Tennysonu Hardwickovi, bývalém gigolovi, který se v Hollywoodu snaží prorazit jako herec.

Jako producent nyní Blair rozjel charitativní pořad Give, který pomáhá zviditelnit úspěšné, ale méně známé nadace.

Underwood je sám členem několika charitativních organizací. V roce 1993 získal The Humanitarian Award za spolupráci s losangeleskou pobočkou Muscular Dystrophy Association. V roce 2003 byl spolu s herečkou Ashley Judd ambasadorem pro YouthAIDS. Je v radě pro Robey Theatre Company v Los Angeles, neziskovou divadelní skupinu zaměřující se na život Afroameričanů, jenž založil herec Danny Glover. Blair podporoval bývalého prezidenta Baracka Obamu při jeho kandidatuře a mluvil na jeho volebních mítincích. Obamu poznal, když se na Harvardské právnické škole připravoval na roli v seriálu L.A. Law. Obama byl tehdy předsedou revue Harvard Law Review.

Při zkoumání svého původu test DNA prokázal, že je potomek lidí Babungo z Kamerunu a spojil ho s tamním vzdáleným bratrancem.

S manželkou Desiree DaCostou, kterou si vzal v roce 1994, mají tři děti: syny Parise a Blakea a dceru Brielle.


Hraje v

Žánr

Akční · Animovaný · Detektivní · Dětský · Dobrodružný · Dokumentární · Drama · Erotický · Fantasy · Historický · Hororový · Hudební · Katastrofický · Komedie · Komiksový · Krimi · Lékařský · Mysteriózní · Nadpřirozený · Parodie · Politický · Právnický · Psychologický · Reality show · Rodinný · Romantický · Sci-fi · Soap opera · Špionážní · Sportovní · Talk show · Thriller · Válečný · Western · Životopisný

Rok vzniku

starší · 2000 · 2001 · 2002 · 2003 · 2004 · 2005 · 2006 · 2007 · 2008 · 2009 · 2010 · 2011 · 2012 · 2013 · 2014 · 2015 · 2016 · 2017 · 2018 · 2019 · 2020 · 2021 · 2022

Počáteční písmeno

123 · A · B · C · D · E · F · G · H · I · J · K · L · M · N · O · P · Q · R · S · T · U · V · W · X · Y · Z