Carrie Fisher

Carrie Fisher

Celé jméno: Carrie Frances Fisher
Místo narození: Burbank, Kalifornie, USA
Známé projekty: Star Wars, Hana a její sestry, Family Guy

Datum narození: 21.10.1956Datum úmrtí: 27.12.2016 (60 let)

Carrie Fisher je americká herečka, kterou zná snad každý. Narodila se roku 1956 v Kalifornii, a to hercům a zpěvákům Eddiemu Fisherovi a Debbie Reynolds. Z otcovy strany má ruské předky, zatímco z matčiny má skotské a anglické předky. Když jí byly dva roky, tak se její rodiče rozvedli.

Díky otcově třetímu manželství má Carrie dvě nevlastní sestry, a to Joely Fisher a Triciu Leigh Fisher. Její matka si roku 1960 vzala Harryho Karla, který vlastnil obchodní řetězec s botami, nicméně po třinácti letech se s ním rozvedla. Carrie má zároveň bratra Todda, který se věnuje režírování.

Jako malá si zamilovala knížky, a proto se často věnovala četbě. Vzdělávala se na Hills High School, nicméně v té době začala díky své matce vystupovat na Broadwayi, což jí zasahovalo do jejího vzdělání. Poté navštěvovala London's Central School of Speech and Drama a byla přijata i na Sarah Lawrence College, kde chtěla studovat umění. Školu však nakonec nedodělala.

Hereckou kariéru odstartovala roku 1975 filmem Šampón, ve kterém si zahrála Lornu. Hned poté se jí však podařilo získat jednu z hlavních rolí filmu Star Wars: Epizoda IV – Nová naděje, ve kterém si střihla princeznu Leiu Organu. Právě tato role ji proslavila, a právě díky této postavě je tak známá.

K její roli ve Star Wars se ještě vrátíme, nyní se zaměříme na další projekty. Je totiž známá především z komedií, ve kterých se pravidelně objevovala. Velké role měla například ve snímcích Bratři Bluesovi, Hotel Pod duhou, Garbo mluví, Hana a její sestry, Amazonky na Měsíci, Zajíček, Pekelná manželka, Lidé z předměstí, Když Harry potkal Sally, Zátiší Summit Bluff, Tak už dost, Frede!, Bublifuk, Jay a mlčenlivý Bob vrací úder, A proč já? a Ženy.

Kromě toho měla i velké role v dramatech The Time Guardian, Schůzka se smrtí, To je můj život, Spolek nemilosrdných a It's Christmas, Carol! Mnohem úspěšnější však byla v již zmiňovaných komediích.

Seriálům se Carrie Fisher moc nevěnovala, zahrála si jen několik epizodních rolí. Snad jedinou větší roli měla v seriálu Catastrophe, kde ztvárnila Miu. V letech 2005–2016 se aktivně podílela na seriálu Family Guy, nicméně v tomto seriálu jsme mohli slyšet pouze její hlas, který propůjčila Angele.

Jak již bylo zmíněno výše, Carrie Fisher je známá především díky roli princezny Leii Organy, kterou hrála ve Star Wars. Původně se této roli věnovala v letech 1977–1983, kdy se objevila v epizodách IV, V a VI. Poté se k této roli vrátila roku 2015, kdy jsme se dočkali dalších epizod. Konkrétně se objevila v epizodách VII, VIII a filmu Rogue One.

Bylo v plánu, že si zahraje i v deváté epizodě Star Wars, nicméně herečka zemřela na konci roku 2016, což znamená, že už v osmé epizodě se objevila posmrtně (ta měla premiéru roku 2017). Společnost Disney nakonec prozradila, že se Carrie Fisher objeví i v deváté epizodě, nicméně se v ní objeví za pomoci digitálních efektů, aby byl příběh její postavy nějak uzavřen.

Rodina byla silně zasažena její náhlou smrtí. Herečka zrovna letěla z Londýna do Los Angeles, ale těsně před přistáním dostala infarkt. Následující čtyři dny se jí snažili doktoři zachránit, nicméně herečka dne 27. prosince 2016 v 8:55 podlehla svému infarktu. Její matka Debbie nedokázala překonat ztrátu své dcery, kvůli čemuž den poté zemřela i ona.

Co se týče hereččina osobního života, tak měla jednoho manžela, a to skladatele Paula Simona, se kterým žila v letech 1983–1984. Ještě předtím byla zasnoubená s hercem Danem Aykroydem, nicméně toho opustila právě kvůli Paulu Simonovi.

Jednu dobu chodila s hledačem talentů Bryanem Lourdem, se který má svého jediného potomka. Tím je herečka Billie Lourd, která se narodila roku 1992. I s tím se později rozešla, nicméně prozradila, že ho považovala za svého druhého manžela. Nikdy si ho však nevzala. Herečka měla údajně i něco se zpěvákem a textařem Jamesem Bluntem, nicméně sama popřela jakýkoliv milostná vztah s tímto mužem, který se však delší dobu zdržoval v jejím domě.

Dále herečka trpěla depresemi a závislostí na drogách. Závislost si údajně vypěstovala kvůli braní prášků, které jí pomáhaly od bolesti. Byla závislá na kokainu a sama přiznala, že díky braní tolika prášků se cítila dobře.

Carrie Fisher byla zastáncem zvířat a sama vlastnila francouzského buldočka jménem Gary. Když herečka zemřela, tak se tohoto psa ujala její dcera Billie.

Foto CC BY-SA 2.0 Riccardo Ghilardi, Wikimedia Commons


Hraje v

Seriál Role Od roku Do roku Počet sezón
Family Guy Angela 2005 2020 14
Star Wars Leia Organa 1977 2019 8

Filtr seriálů