Chris Noth

Chris Noth

Celé jméno: Christopher David Noth
Místo narození: Madison, Wisconsin, USA
Známé projekty: Law & Order, Sex and the City, The Good Wife

Datum narození: 13.11.1954 (69 let)

Chris Noth se v roce 1954 narodil ve Wisconsinu jako nejmladší ze tří synů známé novinářky Jeanne Parr. Když mu bylo pět, jeho rodina se usídlila ve Stamfordu v Connecticutu. Když mu bylo devět či deset, jeho rodiče se rozešli a jeho otec v Chrisově jedenácti letech umřel v automobilové srážce. Podle Notha ztráta otce vytvořila v jeho života kráter a otcovskou postavu hledal v mnoha učitelích a kamarádech matky. V 60. letech, když jeho matka pracovala jako novinářka v New Yorku, se často Chris dostával do potíží. Začal ničit majetky ve městě, začal kouřit marihuanu a řídit jako mladý. Během krátkého druhého manželství matky se rodina v roce 1969 přestěhovala do jižní Kalifornie; a o rok později se vrátili do New Yorku. V patnácti letech začal Chris s kamarády brát LSD a když byl sjetý, jednou vrazil do něčího domu a tam skákal nahý z mola do vody.

Poté co Noth ukradl sousedovo auto a vjel s ním do domu dalšího souseda, jeho matka ho plánovala poslat na chlapeckou školu. Nicméně ji Noth přesvědčil, aby ho nechala jít na experimentální školu Barlow v Dutchess County. Ta mu velmi sedla a změnila ho k lepšímu. Začal se zajímat o umění. Po vystudování se s přítelkyní v osmnácti letech přestěhoval do Brooklynu a tam pracoval ve škole pro mentálně postižené.

Poté se dostal na vysokou školu Marlboro ve Vermontu a toužil se stát spisovatelem či básníkem. Během té doby se přidal k divadelní společnosti. Poprvé se objevil ve hře She Stoops To Conquer a byl překvapen smíchem obecenstva. Tak začala jeho dlouhá a úspěšná divadelní kariéra. V jeho repertoáru můžete nalézt desítky her, ve kterých se v průběhu let objevil.

Přesuneme se k filmu a televizi. Na začátku měl malé filmy ve filmech jako Smithereens (1982) a Baby Boom (1987). V roce 1988 získal svoji první hlavní roli v indonéském nízkorozpočtovém filmu Peluru dan Wanita (Kulky a ženy). V roce 1986 se přidal v šesté řadě k obsazení seriálu Hill Street Blues. V roce 1988 si zahrál v pilotu pro právnický a policejní seriál Law & Order jako detektiv z oddělení vražd Mike Logan. V roce 1990 stanice NBC dala seriálu zelenou. Chris vydržel v seriálu pět řad, dokud nebyl v roce 1995 vyhozen kvůli velkým neshodám s producentem seriálu Dickem Wolfem. Roli si zopakoval v roce 1998 ve filmu Exiled: A Law & Order Movie.

V roce 1995 měl podpůrnou roli v minisérii Nothing Lasts Forever, která byla adaptací knihy Sidney Sheldon. V roce 1997 ztvárnil Craiga Wadsworthe v minisérii Rough Riders. Mezi lety 1998–2004 hrál Pana božskéhoSex and the City. Tato role mu získala nálepku romantického komika a roli si zopakoval ve dvou filmových pokračováních. V roce 2000 měl malou roli jako manžel Helen Hunt ve filmu Cast Away. V roce 2001 si zahrál agenta FBI v třídílném příběhu v seriálu Crossing Jordan. Mezi lety 2005–2008 se vrátil do role Mikea LoganaLaw & Order: Criminal Intent. V roce 2005 si zahrál ve filmu The Perfect Man.

V seriálu The Good Wife (2009–2016) hrál Petera Florricka, manžela titulní postavy. Role nebyla hlavní, takže měl čas i na divadelní hry a filmy. V roce 2012 si zahrál J. P. Morgana, který pomohl financovat Titanik, v minisérii Titanic: Blood and Steel. V roce 2013 si zahrál Anthony Romana, finančníka Deep Throat, ve filmu Lovelace. V roce 2014 si zahrál zetě Freda ve filmu Elsa & Fred. Ve filmu After the Ball (2015) ztvárnil ředitele montrealské módní společnosti.

V roce 2016 se Noth přidal k třetí řadě Tyrant jako hlavní postava, generál William Cogswell, který nabízí vojenskou podporu prozatímnímu prezidentovi fiktivní země ze Středního východu, která se pokouší vytvořit sociální demokracii. Také ztvárnil špinavého právníka ve filmu White Girl. V roce 2017 si zahrál agenta FBI Dona Ackermana v seriálu Manhunt: Unabomber. Také si zahrál agenta FBI Franka Novaka ve dvanáctidílném seriálu Gone. V květnu 2020 byl obsazen do připravovaného seriálu The Equalizer, kde bude hrát hlavní roli Williama Bishopa.


Hraje v

Seriál Role Od roku Do roku Počet sezón
The Equalizer William Bishop 2021 2022 2
Sex and the City Pan Božský 1998 2004 6

Filtr seriálů