Chris O'Donnell

Chris O'Donnell

Celé jméno: Christopher Eugene O'Donnell
Místo narození: Winnetka, Illinois, USA
Známé projekty: Grey's Anatomy, Batman navždy, Hawaii Five-0

Datum narození: 26.6.1970 (49 let)

Chris – a spolu s ním i šest jeho sourozenců pochází z rodiny Julie Ann Rohs von Brechtové a Williama Charlese O’Donnella, dvou velmi silně křesťansky založených lidí. Po matce má předky v Německu, po otci v Irsku – klasický americký mix. Jeho otec pracoval jako manažer ve WBBM-AM, rádiové společnosti, spadající pod televizní stanici CBS.

Ranné vzdělání Chris dostal na dvou římskokatolických školách – například na střední chodil na Loyola Academy v rodném městě Willmette. Zde v roce 1988 odmaturoval a následně nastoupil na Univerzitu v Bostonu, odkud si odnesl titul v oboru marketingu. Tou dobou ale už dávno hrál ve filmech a seriálech. Chris již ve třinácti letech nastoupil na dráhu modelingu, což ho přivedlo – jako již tolik jiných – k účinkování v nejrůznějších reklamách. V jedné takové reklamě na McDonalds, kde mimochodem obsluhoval v té době hodně populárního Michaela Jordana, si ho všimli agenti z Hollywoodu a nabídli mu práci.


Chrisovou první rolí byl drobný part v seriálu Jack and Mike z roku 1986, ale díru do světa udělal až o čtyři roky později, kdy vyhrál v konkurzu do filmu Chlapi neutíkají s Jessicou Lange. Během ranných let devadesátých hrál hned v několika dalších filmech – ve Smažených zelených rajčatech, Vůni ženy (tady se objevil po boku Ala Pacina a za tuhle roli navíc získal svou první nominaci na cenu Emmy… kterou mu ale vyfouknul Gene Hackman za Nesmiřitelné), Školní vázance nebo Třech mušketýrech. Po úspěchu následujících filmů Operace Blue Sky a Šance pro lásku Chris vyhrál jackpot: Podařilo se mu porazit herecké kolegy Leonarda DiCapria, Matta Damona, Juda Lawa i Ewana McGregora a získal ikonickou roli Robina ve filmu Batman navždy.

Batman navždy v kinech vydělal spoustu peněz, takže není divu, že čtvrtý díl na sebe nenechal dlouho čekat. Co ale Joel Schumacher v Batmanu a Robinovi z roku 1997 předvedl, rozlítilo fanoušky i obyčejné diváky natolik, že se za to dodnes omlouvá. Kritika film naprosto strhala a diváci ho také vypískali, takže ačkoliv se i z tohoto bijáku stal kasovní hit, všichni by na něj nejraději zapomněli. Po Batmanu a Robinovi se Chris celé dva roky neukázal v jediném snímku. Objevil se až v roce 1999 ve Vítejte v Holly Springs a o rok později i ve Vertical Limitu. Ani jeden z filmů ale nevydělal tolik, kolik si studia představovala, a Chris si udělal další hereckou přestávku, tentokrát na celé čtyři roky. V té době média hlasitě spekulovala o tom, jestli mu film Batman a Robin náhodou naprosto nezničil kariéru. Nezničil – vrátil se roku 2004 s kritikou oceňovaným filmem Kinsey a objevil se také v jedné epizodě Dvou a půl chlapa. Následně přijal hlavní roli v nově vytvářeném dramatickém seriálu Head Cases, který se ale nedokázal pořádně odlepit od země a po pouhých dvou odvysílaných epizodách byl zrušen. Nevadí, Chris měl alespoň čas na Chirurgy.

Následovaly role v mini-sérii The Company nebo ve filmu Kitty Kettridge: Odvážná novinářka. Roku 2009 pak byl Chris obsazen do jedné z hlavních rolí v odštěpku Námořní vyšetřovací služby zvaném NCIS: Los Angeles.

V roce 2012 Chrisovi také vyšla vlastnoručně napsaná knížka – jde o autobiografii pojmenovanou I Never Hosted Saturday Night Live, ve které se údajně hodně zamýšlí nad slávou a statutem celebrit v Hollywoodu. Chris je od roku 1990 ženatý s Caroline Fentressovou, učitelkou z mateřské školky, se kterou má pět dětí.


Hraje v

Žánr

Akční · Animovaný · Detektivní · Dětský · Dobrodružný · Dokumentární · Drama · Erotický · Fantasy · Historický · Hororový · Hudební · Katastrofický · Komedie · Komiksový · Krimi · Lékařský · Mysteriózní · Nadpřirozený · Parodie · Politický · Právnický · Psychologický · Reality show · Rodinný · Romantický · Sci-fi · Soap opera · Špionážní · Sportovní · Talk show · Thriller · Válečný · Western · Životopisný

Rok vzniku

starší · 2000 · 2001 · 2002 · 2003 · 2004 · 2005 · 2006 · 2007 · 2008 · 2009 · 2010 · 2011 · 2012 · 2013 · 2014 · 2015 · 2016 · 2017 · 2018 · 2019 · 2020 · 2021 · 2022

Počáteční písmeno

123 · A · B · C · D · E · F · G · H · I · J · K · L · M · N · O · P · Q · R · S · T · U · V · W · X · Y · Z