Cillian Murphy

Cillian Murphy

Celé jméno: Cillian Murphy
Místo narození: Douglas, Cork, Irsko
Známé projekty: Snídaně na Plutu, Počátek, Peaky Blinders, Dunkirk

Datum narození: 25.5.1976 (48 let)

Cillian Murphy pochází z Irska a jeho jméno se správně vyslovuje jako Kilien. Významy tohoto jména jsou dosti rozporuplné. Někdy se překládá jako válka, jindy jako kostel. Cillian je nejstarší ze čtyř sourozenců a oba jeho rodiče pracují ve školství. Ačkoliv se rozhodl studovat práva na University College Cork, už v té době začal pokukovat po herectví. Během studií natočil svůj první významnější snímek s názvem Disco Pigs. Školu nedokončil a vydal se na dráhu rockového hudebníka. Hrál na kytaru v kapele Sons of Mr. Greengenes, která byla velmi ovlivněná hudbou Franka Zappy. Díky bohu, ani kariéra rockera mu nevyšla, a tak se začal plně věnovat herectví.

Během devadesátých let působil spíše v divadle a nezávislých snímcích. Filmem, který ho dostal do širšího povědomí, se stal až postapokalyptický zombie horor Dannyho Boylea 28 dní poté (2002). Na spolupráci s Danny Boylem pak ještě navázal roku 2007, svým způsobem též apokalyptickým sci-fi snímkem Sunshine (2007). Ještě před tím na sebe ale asi nejvíc upozornil filmem Snídaně na Plutu (2005) irského režiséra Neila Jordana. Zde ztvárnil postavu transsexuála Patrika Bradena, který se v bouřlivých sedmdesátých letech rozhodne odjet do Londýna a hledat tam svou matku. Za tuto roli byl mimo jiné nominován i na Zlatý glóbus, ten mu ale vyfouknul Joaquin Phoenix.

Zlom v jeho kariéře nastal s rolí padoucha Scarecrowa ve filmu Batman začíná (2005) od Christophera Nolana. Zajímavostí je, že Cillian se původně ucházel o roli samotného Batmana. Tímto se započala dlouholetá spolupráce těchto dvou umělců, kteří spolu natočili ještě další čtyři filmy, a to Temný rytíř (2008), Počátek (2010), Temný rytíř povstal (2012) a zatím poslední Dunkink (2017).

Embed from Getty Images

Od roku 2013 se pravidělně objevuje v seriálu Peaky Blinders stanice BBC Two. Zde skvěle ztvárňuje postavu šéfa brutálního gangu, Thomase Shelbyho, která je velmi odlišná od všeho, co Cillian do té doby natočil. Peaky Blinders volně vychází z reálných historických postav gangu působícího převážně na území Birminghamu. Svůj název si vysloužili žiletkami, které mívali zašité ve svých čepicích.

Zajímavostí, která českého diváka asi příliš nepotěší, je, že Cillian měl původně hrát hlavní roli ve snímku Once (2007), z natáčení ale odstoupil, protože mu údajně vadila účast české neherečky Markéty Irglové.

Cillian je od roku 2004 ženatý s výtvarnicí Yvonne McGuinness a mají spolu dvě děti. Díky snímku Dívka s perlou (2003), kde hrál řezníka, se z něj stal vegetarián.


Hraje v

Seriál Role Od roku Do roku Počet sezón
Peaky Blinders Tommy Shelby 2013 5

Filtr seriálů