Clive Owen

Clive Owen

Celé jméno: Clive Owen
Místo narození: Coventry, Warwickshire, Velká Británie
Známé projekty: The Knick, Children of Men

Datum narození: 3.10.1964 (59 let)

Clive Owen se narodil do početné rodiny Pamely a Jesse Owenových jako čtvrtý z pěti synů. Jeho otec, zpěvák country, rodinu opustil, když byly Cliveovi tři roky a o jeho výchovu se starala matka spolu s otčímem. Clive odpromoval na Královské akademii dramatických umění a hned poté získal místo v Young Vic, kde si zahrál v několika Shakespearových hrách.

V televizi se prosadil během dvou let, v roce 1990 získal hlavní roli v seriálu Chancer. Za roli ve filmu Close My Eyes, kde se mimochodem objevil úplně nahý, získal od kritiků jen samou chválu. Následovaly další filmy a v roce 1994 přišel mezinárodní úspěch díky hollywoodskému filmu The Rich Man's Wife, kde si zahrál s Halle Berry, a dnes už filmové evropské klasice Krupiér.

V USA se stal opravdu známým po sérii krátkých filmů-reklam The Hire sponzorovaných BMW a režírovaných význačnými režiséry. Následovaly filmy jako Altmanův Gosford Park, historický Král Artuš a první The Bourne Identity. V roce 2006 zazářil v románové adaptaci Children of Men a historickém eposu Královna Alžběta: Zlatý věk. Z jeho dalších filmových rolí zmiňme ještě Sin City, The International a film HBO o vztahu Ernesta Hemingwaye s Martou Gellhorn (Nicole Kidman) s názvem Hemingway & Gellhorn.

Owenovým prvním seriálem se po průniku hollywoodských herců do televize v novém tisíciletí stal kritiky i diváky vysoce ceněný The Knick Stevena Soderbergha, který je zasazen do roku 1900 a zaměřuje se na počátky medicíny v USA.

Foto: Universal Pictures


Hraje v

Seriál Role Od roku Do roku Počet sezón
A Murder at the End of the World Andy Ronson 2023 2023 1
Lisey's Story Scott Landon 2021 2021 1
American Crime Story Bill Clinton 2021 2021 1
The Knick John W. Thackery 2014 2015 2

Filtr seriálů