Courteney Cox

Courteney Cox

Celé jméno: Courteney Bass Cox
Místo narození: Birmingham, Alabama, USA
Známé projekty: Friends, Vřískot, Cougar Town

Datum narození: 15.6.1964 (59 let)

Známá herečka Courteney Cox pochází z amerického státu Alabama, kde se narodila roku 1964. V rodném Birminghamu mimo jiné i vyrůstala. Je dcerou podnikatele Richarda Lewise Coxe a Courteney Cox. Herečka má dvě starší sestry (Virginii a Dorothy) a jednoho staršího bratra (Richarda Jr.). Její rodiče se rozvedli roku 1974 a její matka si nově vzala za muže dalšího podnikatele, tentokrát se jedná o Huntera Copelanda.

Po vystudování Mountain Brook High School se přestěhovala do Washingtonu, kde studovala na Mount Vernon College, ale svůj obor architekta nedokončila, protože se začala aktivně věnovat modelingu a herectví.

Kariéru odstartovala roku 1984 a začala se objevovat v různých televizních seriálech, kde získávala menší vedlejší role. Zahrála si například v seriálech Misfits of Science, Murder, She Wrote či Family Ties. V posledním zmiňovaném měla větší roli, kterou tu hrála v letech 1987–1989.

Po dalších rolích, které měla například v seriálu The Trouble with Larry či filmu Ace Ventura: Pet Detective, se jí podařilo získat roli Monicy Geller v seriálu Friends. Tato role ji naprosto proslavila a zřejmě ji už nikdy netrumfne nějakou jinou.

Seriálu Friends se věnovala od roku 1994 až do roku 2004, ale přesto se objevila v několika dalších projektech, kde měla větší role. Kromě filmů Skica smrti 2, Proč právě já?, 3000 mil na útěku, Láska plná omylů a November ji můžeme znát z prvních tří dílů hororového Vřískotu, kde se objevila jako Gale Weathers. Stejnou postavu si ještě jednou zopakovala, a to roku 2011 ve čtvrtém díle.

Dále jsme ji mohli vidět v komedii Trestná lavice, dobrodružném filmu Zoom: Akademie pro superhrdiny a dramatu Mothers and Daughters. Zahrála si i v několika seriálech jako Dirt, Scrubs či Web Therapy. V letech 2009–2015 se věnovala seriálu Cougar Town, kde hrála Jules Cobb.

Cox během svého života chodila hned s několika významnými muži. Zmiňme například producenta Iana Copelanda, herce Michaela Keatona či hudebníka Adama Duritze. Roku 1999 si vzala za muže amerického herce Davida Arquetteho, jehož příjmení jsme několikrát mohli vidět v úvodních titulcích seriálu Friends, protože na čas přijala jeho příjmení a začala ho používat i profesionálně.

S Davidem Arquettem má dceru Coco Riley Arquette, která se jim narodila roku 2004. Kmotrou její dcery je herečka Jennifer Aniston, kterou Cox zná z natáčení seriálu Friends. Roku 2010 manželský pár oznámil, že žije odděleně. Nakonec došlo roku 2013 k rozvodu.

Aktuálně herečka chodí s členem hudební skupiny Snow Patrol, Johnnym McDaidem. Často se věnuje karate a její předci pochází z Velké Británie. Zároveň bylo odhaleno, že je údajným vzdáleným potomkem slavného Viléma I. Dobyvatele.

Foto CC BY 3.0 Felicia C. Sullivan, Wikimedia Commons


Hraje v

Seriál Role Od roku Do roku Počet sezón
Cougar Town Jules Cobb 2009 2015 6
Friends Monica Geller 1994 2004 10

Filtr seriálů