Daniel Henney

Daniel Henney

Celé jméno: Daniel Phillip Henney
Místo narození: Carson City, Michigan, USA
Známé projekty: Criminal Minds: Beyond Borders, The Wheel of Time

Datum narození: 28.11.1979 (44 let)

Daniel Henney je americký herec a model. Modelingu se věnoval už při studiu vysoké školy, těch vystřídal několik, ale žádnou z časových důvodů nedokončil. Ohledně studií má dokonce na kontě skandál s falešným diplomem z ekonomie na University of Illinois Chicago.

Svou hereckou kariéru odstartoval v několika jihokorejských filmech mezi lety 2005 a 2009, kdy získal svou první roli v americkém filmu, a to roli Agenta Nula ve filmu X-Men Origins: Wolverine (2009).

(Role Agenta Nula nastartovala Henneyho kariéru. Foto: 20th Century Fox)

Po Wolverinovy se začal objevovat v epizodních rolích v amerických seriálech jako třeba sci-fi Revolution (2014), kde se objevil ve třech epizodách jako Peter Garner. Jeho další větší rolí byl ale až zvláštní agent Matt Simmons, kterého ztvárnil od roku 2016 nejprve v seriálu Criminal Minds: Beyond Borders a po zrušení tohoto spin-offu se dále objevoval v hlavním seriálu Criminal Minds až do jeho poslední řady v roce 2020.

(Henney jako agent Matt Simmons. Foto: CBS)

Zkušenosti má i s dabováním animovaných postav, propůjčil hlas například Tadashi Hamadovi ve filmu Big Hero 6 (2014) i seriálu Big Hero 6: The Series (2017–2019).

V současnosti hraje al'Lana Mandragorana, zkušeného bojovníka a nekorunovaného krále Malkieru, ve fantasy eposu The Wheel of Time (2021).


Hraje v

Seriál Role Od roku Do roku Počet sezón
The Wheel of Time al'Lan Mandragoran 2021 2

Filtr seriálů