David Morse

David Morse

Celé jméno: David Bowditch Morse
Místo narození: Beverly, Massachusetts, USA
Známé projekty: St. Elsewhere, Zelená míle, Hack, Spoluautor, Outsiders

Datum narození: 11.10.1953 (70 let)

David Morse je známý hollywoodský herec, který se narodil roku 1953 v Beverly ve státě Massachusetts. Jeho otcem je obchodník Charles Morse, zatímco jeho matkou je učitelka Jacquelyn Morse. Má celkem tři mladší sestry. I když se narodil ve Beverly, tak vyrůstal v Essexu a Hamiltonu.

Po vystudování střední školy se začal věnovat herectví na William Esper Studio. Kariéru pak následně zahájil v 70. letech v divadlech, kde byl součástí Boston Repertory Theatre. Později přešel na filmová plátna a televizní obrazovky, přičemž je o něm známo, že je mistrem vedlejších rolí.

Ještě v 80. letech byl znám především díky své televizní práci. Proslavil ho například seriál St. Elsewhere, kde v letech 1982–1988 působil jako Dr. Jack Morrison. Zřejmě právě díky této roli si ho všimli v Hollywoodu, kde ho začali obsazovat do jedné role za druhou.

V 90. letech jsme ho proto mohli vidět například ve filmech Vyvrhel, Dobrý synek, 12 opic, Křižovatka smrti, Skála, Dlouhý polibek na dobrou noc, Kontakt, Vyjednavač, Zelená míle a Léto v Alabamě. Všude měl výrazné vedlejší role, díky kterým si ho diváci mohli snadno zapamatovat.

Kvůli takto velkému filmovému působení se proto nemohl příliš moc často věnovat seriálům, v 90. letech byl tudíž vidět pouze v seriálech Big Wave Dave's a The Langoliers. Později si však už našel více času, a proto na sebe dokázal upozornit rolí Mikea Olshanskyho v seriálu Hack a Abrahamem Lincolnem v dokumentu American Experience.

Stále však platilo, že se věnoval především vedlejším filmovým rolím. Další velké role měl totiž například ve snímcích Životní zkouška, Vnadidlo, Tanec v temnotách, Srdce v Atlantidě, Předvolání do pekla, Snílek, Kouzlo Grace, Cizinec, 16 bloků, Hounddog, Disturbia, Cestující a Mother and Child.

Jak se blížil rok 2010, tak se pomalu vracel zpátky k seriálové tvorbě. Naznačeno to bylo v letech 2006–2007, kdy se objevil v seriálu House, popřípadě roku 2008, kdy se objevil jako George Washington v minisérii John Adams.

V roce 2010 tedy došlo k poměrně velké změně, protože jím získané vedlejší filmové role byly již skutečně vedlejší, tedy méně výrazné. Místo toho však v seriálech získával více prostoru. Důkazem toho budiž seriál Treme, kde v letech 2010–2013 pravidelně vystupoval jako Terry Colson.

V následujících letech se dále objevil například v seriálu True Detective, kde si roku 2015 zahrál Eliota Bezzeridese. Následně na sebe upozornil seriálem Outsiders, kde se v letech 2016–2017 objevoval jako Velký Foster Farrell.

Na filmy však nezapomínal. Další vedlejší role ztvárnil například ve snímcích Smrt v Šanghaji, Spoluautor, Drive Angry, Neobyčejný život Timothyho Greena, Světová válka Z, Rohy či Trouble.

Roku 2018 věnoval svou pozornost minisérii Escape at Dannemora, kde si zahrál Genea Palmera. Během toho se však už podílel na seriálu Blindspot, kde od roku 2017 hraje Hanka Crawforda. Po menších rolích v seriálech The Deuce a The Morning Show se roku 2020 objevil v minisérii The Good Lord Bird.

Roku 1982 si vzal za ženu herečku a spisovatelku Susan Wheeler Duff, se kterou má tři děti, a to dceru Elizu a syny Benjamina a Samuela (chlapci jsou dvojčata). Když roku 1994 došlo v Kalifornii k zemětřesení, tak se odstěhovali do Filadelfie v Pensylvánii, kde žijí dodnes.

Herec byl během své kariéry několik nominován na cenné sošky, ale nikdy nevyhrál žádnou významnou. Za zmínku však stojí fakt, že na filmovém festivalu v Karlových Varech obdržel cenu za roli ve filmu Spoluautor, kde odvedl skvělý výkon.

Foto CC BY-SA 2.0 Greg2600, Wikimedia Commons


Hraje v

Seriál Role Od roku Do roku Počet sezón
The Deuce Matthew Ross 2019 2019 1

Filtr seriálů