Denholm Elliott

Denholm Elliott

Celé jméno: Denholm Mitchell Elliott
Místo narození: Ealing, Londýn, Anglie, Velká Británie
Známé projekty: The Boys from Brazil, Indiana Jones, A Room with a View

Datum narození: 31.5.1922Datum úmrtí: 6.10.1992 (70 let)

Denholm se narodil v Londýně 31. května 1922 do rodiny právníků. Studoval na proslulé Royal Academy of Dramatic Art a po vypuknutí světové války vstoupil do RAF. Roku 1942 byl v letecké bitvě na Jutském poloostrově sestřelen a do konce bojů byl vězněn v německém zajateckém táboře ve Slezsku.

Po osvobození se vrátil do Británie a roku 1949 debutoval ve filmu Dear Mr. Prohack, kde prokázal komediální vlohy. V následujících letech zazářil v několika válečných filmech, kde pro změnu zúročil své zkušenosti z války, a následně rovněž zaujal ve snímku Alfie. V roce 1971 Denholm zazářil v hororu The House That Dripped Blood, kde se objevil po boku hammerovských legend Christophera Leeho a Petera Cushinga, a v menší roli se objevil i ve válečném snímku A Bridge Too Far, kde si zahrál i jeho přítel Sean Connery.

Na sklonku sedmdesátých let se Denholm blýskl rolí Sidneyho Beynona, tedy muže pořádajícího hon na nacisty, ve filmu The Boys from Brazil, a o dva roky později získal životní part, profesora Marcuse Brodyho v kultovní sérii Indiana Jones. Kurátora muzea, pro které Jones pracuje, ztvárnil Elliott dvakrát a zařadil se mezi oblíbené postavy populární tetralogie. V roce 1986 pak ještě Elliott bojoval o Oscara za vedlejší roli v romantickém dramatu A Room with a View, nakonec však proslulou sošku nezískal. Roku 1992 Elliot zemřel, posmrtně se ale objevil ještě v komedii// Noises Off…//, na jejíž premiéře mu vzdal hold Michael Caine.

Foto: Lucasfilm


Hraje v

Seriál Role Od roku Do roku Počet sezón
Indiana Jones Marcus Brody 1981 1989 2

Filtr seriálů