Dermot Mulroney

Dermot Mulroney

Celé jméno: Dermot Mulroney
Místo narození: Alexandria, Virginia, USA
Známé projekty: Svatba mého nejlepšího přítele, Mladé pušky, Shameless

Datum narození: 31.10.1963 (60 let)

Mulroney se narodil v Alexandrii ve státě Virginia. Jeho matka, Ellen, byla v domácnosti a amatérská herečka a otec, Michael Mulroney, profesor práv (a amatérský závodník) na Villanova University. Má sestru Moiru a tři bratry – Conora, Kierana (také herec) a Seana. Mulroneyho předci emigrovali z Irska během hladomoru způsobeného nemocí brambor. Ze sedmi osmin je Ir a z jedné osminy Němec. V mládí hrál na cello a v dětském divadle. Studoval na Severozápadní univerzitě v Evanstonu, Illinois, kterou absolvoval v roce 1985.

Co se kariéry týče, spousta jeho hlavních rolí byla v romantických komediích, např. Svatba mého nejlepšího přítele s Julií Roberts a Cameron Diaz, ale nejvíce známý je z rolí psanců nebo pistolníků ve westernech Mladé pušky (1988) s Emiliem Estevezem, The Last Outlaw (1994) s Mickeym Rourkem a Bad Girls s Madeleine Stowe. První větší úspěch, co se kritiky týče, sklidil za film Longtime Companion, ve kterém ztvárnil mladíka s HIV. Dále s objevil ve filmech The Wedding Date s Debrou Messing (2005), The Family Stone se Sarah Jessicou Parker, Abduction (2011) a Insidious: Chapter 3.

Embed from Getty Images

Z televizních rolí je třeba zmínit kolegu Rachel Greenové, Gavina Mitchella, v deváté řadě Přátel, a seriál New Girl, kde se objevil v roce 2012. Kromě herectví je nadaný i hudebně, jako vynikající cellista nahrál hudbu k filmům Mission: Impossible III (2006), Mission: Impossible – Ghost Protocol a Star Trek Into Darkness (2013). V roce 2005 hrál po boku Boyda Tinsleyho na koncertě Alanis Morissette v Hollywoodu a jeho tóny zazněly na albu Melissy Etheridge Never Enough (1992) a skupiny Papercranes.

Mulroneyho ženou byla od roku 1990 herečka Catherine Keener. V roce 2007 se rozvedli, mají spolu syna. Od roku 2008 je ženat s Tharitou Cesaroni.


Hraje v

Seriál Role Od roku Do roku Počet sezón
Hanna John Carmichael 2020 1
Shameless Sean Pierce 2015 2016 2

Filtr seriálů