Eddie Izzard

Eddie Izzard

Celé jméno: Edward John Izzard
Místo narození: Aden, Jemen
Známé projekty: Ve stínu upíra, Dannyho parťáci 2 a 3, United States of TaraPowers

Datum narození: 7.2.1952 (72 let)

Eddie Izzard je anglický komik, herec, scenárista a aktivista. Její komediální styl zahrnuje náladové monology a pantomimu sebe sama.

Narodila se 7. února 1962 v Adenu v dnešním Jemenu jako dítě anglických rodičů. Když jí byl jeden rok, přestěhovali se do Severního Irska. V pěti letech se pak přestěhovali do Walesu. Když bylo Eddiemu šest, její matka zemřela na rakovinu. Po její smrti začala chodit na St John's School, St Bede's Prep School a Eastbourne College. V rozhovoru Eddie řekla, že ve čtyřech letech věděla, že je transvestita (proto o ní mluvíme v ženském rodě) a v sedmi letech, že chce být hercem.

Na Univerzitě v Sheffieldu spolu se spolužákem Robem Ballardem začali improvizovat s humorem. A často dělali humorné scénky na ulici pro diváky. V 80. letech, kdy se jejich cesty rozdělili, strávila Izzard jako pouliční herec v Evropě a Spojených státech. Postupně se dostala až do Londýna, kde vystoupila v Banana Cabaretu. V roce 1987 vystoupila v Comedy Store v Londýně. V 90. letech získala větší věhlas a v roce 2000 získala dvě ceny Primetime Emmy za Mimořádný individuální výkon ve variaci nebo hudebním programu a Mimořádný scénář pro variaci nebo hudební program.

V hereckém světě měla svůj debut v roce 1994 v dramatu West End, kde měla hlavní roli. Úspěch role jí pak přinesl druhou titulní roli v černé komedii Davida Beairda, 900 Oneonta. Objevila se také v mnoha filmech, počínaje Tajný agent (1996). Zahrála si opravdové role Gustava von WangenheimaVe stínu upíra (2000), generála Ericha FellgiebelaValkýra (2008) a válečného radarového pionýra Roberta Watsona-Watta v drama filmu BBC, Castles in the Sky. Další role zahrnují pana Kite v Napříč vesmírem (2007), Lussuriosa v Mstitelova tragédie a kriminálního experta Romana NagelaDannyho parťáci 2 a Dannyho parťáci 3. Její dabing zahrnuje titulní postavu To5 dětí a To a RípčípaLetopisy Narnie: Princ Kaspian. V roce 2009 se objevil v sci-fi miniseriálu BBC, The Day of the Triffids. Zahrála si dr. Hatterasa, skeptického profesora psychologie, v seriálu United States of Tara a objevila se v šesti dílech psychologického horrorového seriálu Hannibal jako dr. Abel Gideon.

Foto 1:CC BY-SA 2.0 Giuseppe Sollazzo, Wikimedia Commons
Foto 2: CC BY-SA 2.0 Christopher William Adach, Wikimedia Commons)


Hraje v

Seriál Role Od roku Do roku Počet sezón
The Lost Symbol Peter Solomon 2021 2021 1

Filtr seriálů