Elizabeth Banks

Elizabeth Banks

Celé jméno: Elizabeth Irene Mitchell
Místo narození: Pittsfield, Massachusetts, USA
Známé projekty: Spider-Man, Ladíme!, Hunger Games, LEGO Příběh

Datum narození: 10.2.1974 (50 let)

Elizabeth Banks je známá americká herečka, která se narodila roku 1974 v Pittsfieldu. Jejími rodiči jsou Mark a Ann Mitchellovi, kteří kromě ní mají ještě tři další potomky, Elizabeth je z nich však nejstarší. Otec se živil jako dělník v továrně, zatímco její matka pracovala v bance.

K filmovému a televiznímu průmyslu se dostala už jako dítě, když se na Nickelodeonu zúčastnila soutěže Finders Keepers. Když vyrůstala, tak se věnovala baseballu a jezdění na koních, ale kvůli zlomenině nohy se toho rozhodla nechat. Místo toho se podílela na školní hře na Pittsfield High School, kde konečně projevila zájem o herectví.

Následně studovala na University of Pennsylvania, kde byla členkou spolku Delta Delta Delta. Poté studovala ještě na American Conservatory Theater. Po získání bakalářského titulu v roce 1996 a magisterského titulu v roce 1998 se vrhla na svou hereckou kariéru.

Dnes už všichni víme, že je tato herečka schopná zahrát prakticky cokoliv, protože si už zahrála padouchy i klaďase a objevila se v nejrůznějších žánrech, od komedií pro dramata. Nejčastěji ji můžeme vídat ve filmech, ale sem tam se objeví i v nějakém tom seriálu.

Zpočátku sbírala vedlejší role v různých filmech a seriálech, ale od roku 2000 se začala prosazovat mnohem více. Mezi její první role například patří postava Betty Brant, sekretářky, kterou si zahrála v trilogii Spider-Man z let 2002–2007.

Další velké role se jí podařilo získat v komediích Léto k nepřežití, 40 let panic, Daltry Kelhůn, Baxter, Slimák, Santa má bráchu, Bill, Zack a Miri točí porno, Velcí bratři, Určitě, možná, Seznamte se s Davem, The Details, Beznadějný trouba, Lidé jako my a Jak porodit a nezbláznit se a dramatech Chyť mě, když to dokážeš, Seabiscuit, Heights, Nepřemožitelný, W., Nezvaná, Tři dny ke svobodě a Muž na hraně.

Abychom nepsali jen o jejích filmových rolích, tak se také zmiňme o několika seriálových. V letech 2006–2009 měla poměrně výraznou roli v seriálu Scrubs, kde se objevila jako Dr. Kim Briggs. Kromě toho si také zahrála v seriálech Comanche Moon a Wainy Days a namluvila postavu Lisy Silver v seriálu American Dad!

Roku 2010 se poprvé objevila v seriálu 30 Rock, kde až do roku 2012 hrála Avery Jessup. Poté se začala opět věnovat především filmům, znát ji můžeme například z komediální hudební trilogie Ladíme! Ve všech třech dílech si tu zahrála Gail.

Kromě toho se roku 2012 upsala filmové sérii Hunger Games, ve které až do roku 2015 hrála potrhlou a podivnou Effie Trinketovou. Herečka tu byla prakticky k nepoznání, protože se tato postava vyznačovala svým unikátním vzhledem.

Kromě toho se dále podílela na komediích Mládeži nepřístupno, Ulička hanby, Bez kalhot XXL a Hele Muppete, kdo tady vraždí? Pochopitelně však nezapomínala na dramata, a proto jsme ji ještě mohli vidět v Malé nehody, Love & Mercy, Every Secret Thing a Syn temnoty.

V neposlední řadě musíme také zmínit její působení ve filmu Power Rangers z roku 2017, kde se objevila jako padouch Rita Repulsa. Dále jsme ji také mohli vidět ve filmu Charlie's Angels z roku 2019, kde si zahrála Bosley.

V poslední době se seriálům už moc nevěnuje, zahrála si například Lindsay v seriálech Wet Hot American Summer: First Day of Camp a Wet Hot American Summer: 10 Years Later či Sal v seriálu Modern Family. Spíše se nyní věnuje dabování animovaných postav, slyšet jsme ji mohli například v seriálu Moonbeam City jako Pizzaz Miller či LEGO Příbězích, ve kterých namluvila Wyldstyle.

Herečka si už několikrát vyzkoušela i režisérské křeslo, nicméně ani v jednom případě to nedopadlo nijak velkým úspěchem. Mezi její filmy patří Mládeži nepřístupno, Ladíme 2 a Charlie's Angels, přičemž za Mládeži nepřístupno byla nominována na nejhorší režisérku roku 2013, kterou nakonec dokonce vyhrála.

Roku 1992 se poznala se sportovním novinářem a producentem Maxem Handelmanem, kterého si roku 2003 vzala za muže. Mají spolu dva syny, Felixe a Magnuse Mitchella, přičemž oba odnosila a porodila náhradní matka. Kvůli sňatku s Handelmanem konvertovala k judaismu.

Během prezidentských voleb v roce 2016 podporovala kandidaturu Hillary Clinton. Sama přiznala, že se považuje za feministku. Je velkým obdivovatelem Davida Lettermana, její oblíbený film se jmenuje Santa je úchyl a moc jí chutnají cupcaky.

Foto CC BY-SA 3.0 Gage Skidmore, Wikimedia Commons


Hraje v

Seriál Role Od roku Do roku Počet sezón
Hunger Games Effie Trinketová (Cetkie) 2012 2015 4
American Dad! Lisa Silver 2005 2022 12

Filtr seriálů