Ellen Burstyn

Ellen Burstyn

Celé jméno: Edna Rae Gillooly
Místo narození: Waterloo, Iowa, USA
Známé projekty: Vymítač ďábla, Requiem za sen, Political Animals, House of Cards

Datum narození: 7.12.1932 (91 let)

Ellen Burstyn, narozená jako Edna Rae Gillooly, je americká herečka známá svým ztvárněním komplikovaných žen v dramatech. Je držitelkou mnoha ocenění, včetně cen Akademie, Tony, a dvou cen Primetime Emmy, což z ní dělá jednu z mála herců, kteří všechny „Tři koruny za herectví“ získali.

Narodila se v Detroitu. Během dětství se její rodiče rozvedli a ona spolu s jejím starším a mladším bratrem vyrůstala u matky a nevlastního otce. V posledním ročníku střední školy se rozhodla školy zanechat a začala pracovat jako tanečnice a modelka. V 24 letech v roce 1957 měla svůj herecký debut na Broadwayi a brzy nato se začala objevovat v televizních seriálech. Její věhlas nastal o několik let později, když získala oceňovanou roli v Poslední představení (1971), za kterou získala nominaci na cenu Akademii za Nejlepší vedlejší herečku. Poté získala roli ve filmu Vymítač ďábla (1973), za kterou získala nominaci na cenu Akademie za Nejlepší herečku. Film zůstal populární dodnes a je považován za jeden z nejlepších hororových filmů. Následoval film Alice už tu nebydlí (1974), za který získala další nominaci na cenu Akademie. V roce 1975 vyhrála cenu Tony za roli ve hře Příští rok ve stejnou dobu. A stejnojmenná filmová adaptace v roce 1978 ji vynesla cenu Zlatého glóbu.

Objevila se také v nespočetně televizních filmů a získala další věhlas za role ve filmech Vzkříšení (1980), Co si ušít do výbavy (1995) a Requiem za sen (2000). Za roli osamělé drogově závislé ženy v posledním zmíněném filmu získala znovu nominaci na cenu Akademie a Screen Actors Guild. V druhém desetiletí 21. století se objevila v mnoha televizních seriálech, včetně politických dramat Political Animals a House of Cards, za něž obě získala nominace na ceny Emmy. Od roku 2000 je spoluprezidentkou Actors Studio, dramatické školy v New Yorku. V roce 2013 byla zapsána do Americké divadelní síně slávy za její práci v divadle.

Foto: CC BY 3.0 David Shankbone, Wikimedia Commons


Hraje v

Seriál Role Od roku Do roku Počet sezón
Law & Order: Organized Crime Bernadette Stablerová 2021 2023 2

Filtr seriálů