Emily Blunt

Emily Blunt

Celé jméno: Emily Olivia Leah Blunt
Místo narození: Roehampton, London, England, UK
Známé projekty: Edge of Tomorrow, The Devil Wears Prada, The Adjustment Bureau

Datum narození: 23.2.1983 (41 let)

Emily Olivia Leah Blunt se narodila 23. února 1983 v londýnské čtvrti Wandsworth jako druhé ze čtyř dětí, které se narodily bývalé herečce a učitelce Joanně a advokátovi Oliveru Bluntovi. Jejími sourozenci jsou Felicity, Sebastian a Susannah. Jejím dědečkem byl generálmajor Peter Blunt a jedním z jejích strýců z otcovy strany je Crispin Blunt, konzervativní poslanec za Reigate.

Od svých sedmi do čtrnácti let měla potíže s koktavostí, za to, že jí pomohla koktavost zvládnout prostřednictvím herectví, vděčí jedné učitelce ze školy, která se stala členkou správní rady Amerického institutu pro koktavost. Blunt navštěvovala školu Ibstock Place v Roehamptonu v jihozápadním Londýně a v šestnácti letech odešla na soukromou vysokou školu Hurtwood House poblíž Dorkingu v hrabství Surrey, která je známá svým programem divadelního umění.

Debutovala jako herečka v divadelní inscenaci The Royal Family v roce 2001. Poté se objevila v televizním filmu Boudica (2003) a ztvárnila královnu Kateřinu Howardovou v minisérii Henry VIII (2003). V celovečerním filmu debutovala v dramatu My Summer of Love (2004). Průlom v kariéře nastal v roce 2006, kdy si zahrála hlavní roli v televizním filmu Gideon's Daughter a v komediálním dramatu The Devil Wears Prada. Za první získala Zlatý glóbus za nejlepší herečku ve vedlejší roli a za druhý si vysloužila nominaci na cenu BAFTA za nejlepší herečku ve vedlejší roli.

Blunt se dále zviditelnila hlavními rolemi v dobovém filmu The Young Victoria (2009), romantické komedii Salmon Fishing in the Yemen (2011), sci-fi snímcích The Adjustment Bureau (2011), Looper (2012) a Edge of Tomorrow (2014) a v hudebních filmech Into the Woods (2014) a Mary Poppins Returns (2018). Uznání kritiky získala za roli agentky FBI v kriminálním filmu Sicario (2015), alkoholičky v thrilleru The Girl on the Train (2016), za kterou byla nominována na cenu BAFTA za nejlepší ženský herecký výkon v hlavní roli, a matky v hororu A Quiet Place (2018), za který získala cenu SAG za nejlepší ženský herecký výkon ve vedlejší roli. V roce 2021 si zahrála v pokračování A Quiet Place Part II a v dobrodružném filmu Jungle Cruise.

Blunt měla tříletý vztah s kanadským zpěvákem Michaelem Bublém. Seznámili se v roce 2005 v zákulisí předávání australských televizních cen Logie Awards v Melbourne. Později spolu žili ve Vancouveru v Britské Kolumbii, než se v roce 2008 rozešli. V listopadu 2008 začala chodit s americkým hercem Johnem Krasinski. Zasnoubili se v srpnu 2009 a vzali se 10. července 2010 v italském Comu. Bydlí v newyorské čtvrti Brooklyn Heights a mají dvě dcery, jednu narozenou v roce 2014 a druhou v roce 2016. V roce 2012 se stala švagrovou herce Stanleyho Tucciho, který si vzal její sestru Felicity. V srpnu 2015 se stala naturalizovanou občankou Spojených států a přijala dvojí občanství Spojených států.

Foto: Variety


Hraje v

Seriál Role Od roku Do roku Počet sezón
The English Cornelia Locke 2022 2022 1

Filtr seriálů