Ernest Borgnine

Ernest Borgnine

Celé jméno: Ermes Effron Borgnino
Místo narození: Hamden, Connecticut, USA
Známé projekty: McHale's Navy, Airwolf, SpongeBob SquarePants

Datum narození: 24.1.1917Datum úmrtí: 8.7.2012 (95 let)

Ermes Effron Borgnino byl americký herec, který se narodil v Hamdenu v Connectisutu italským imigrantům. Jeho matka Anna pocházela z Capri blízko města Modena a otec Camillo z Ottiglio blízko města Alessandria.

Když byly Enestovi dva roky, tak se jeho rodiče rozešli, a tak žil asi čtyři a půl roku s matkou v Itálii. Kolem roku 1923 se jeho rodiče opět dali dohromady. Borgnine měl mladší sestru Evelyn (1925–2013). Jejich rodina se přestěhovala do New Havenu v Connecticutu, kde Ernest také odmaturoval na James Hillhouse High School.

Když byl mladý, tak jej hodně zajímaly sporty, o herectví však neprojevoval žádný zájem. V roce 1935 se přidal k námořnictvu, sloužil v zahraničí a v roce 1941 byl za své výborné služby z funkce námořníka uvolněn.

Poté, co bylo zaútočeno na Pearl Harbor tak znovu narukoval a během druhé světové války sloužil na Atlantickém pobřeží v bojové ponorce. V roce 1945 byl v září opět propuštěn za své služby. Celkem u námořnictva strávil skoro deset let a za své služby vlasti získal několik ocenění.

Po službě u námořnictva se Borgnine vrátil ke svým rodičům. Neměl žádnou práci a nevěděl, co si dál počít. Později získal práci v místní továrně, ale to jej nijak nenaplňovalo. Jeho matka ho podporovala v tom, aby si našel nějakou lepší práci a navrhla mu, že by mohl zkusit herectví.

Ernest si vzal její radu k srdci i přesto, že otec z toho nebyl příliš nadšený. Herectví vystudoval na Randallově škole dramatu v Hartfordu, a pak se přestěhoval do Virginie, kde se stal členem profesionálního divadla s názvem Barter Theatre.

V roce 1947 se poprvé objevil na jevišti ve hře State of the Union. I když tam sehrál celkem malou roli, získal si srdce obecenstva. Poté se objevil ve hře The Glass Menagerie. V roce 1949 se vydal do New Yorku a získal zde roli ve hře Harvey, která se hrála na Brodwayi. Po několik dalších desetiletí na jevišti ztvárnil ty nejzajímavější a nevšední postavy.

Díky tomu, že se v roce 1951 objevil v televizním seriálu Captain Video and His Video Rangers, odstartovala i jeho filmová kariéra. V seriálu se objevil sice jen ve dvou epizodách, ale díky tomu dostal nespočet nabídek na další televizní role.

Objevil se např. v Goodyear Television Playhouse, The Ford Television Theatre, Fireside Theatre, Frontier Justice, Laramie, Bob Hope Presents the Chrysler Theatre, Run for Your Life, Little House on the Prairie, The Love Boat, Magnum, P.I., Highway to Heaven,Murder, She Wrote, Walker, Texas Ranger, Home Improvement, Touched by an Angel, v posledních epizodách ER nebo v první epizodě Wagon Train.

Prvním filmem, ve kterém se objevil byl The Whistle at Eaton Falls z roku 1951. Tentýž rok se přestěhoval do Los Angeles v Kalifornii, kde získal pro svou kariéru průlomovou roli ve filmu From Here to Eternity (1953). Borgnine si vybudoval reputaci jako spolehlivý herec a zpočátku hrál často padouchy, např. ve filmech jako Johnny Guitar, Vera Cruz a Bad Day at Black Rock.

V roce 1955 si zahrál vřelého řezníka ve filmu Marty, za což získal Oscara za nejlepší mužský herecký výkon v hlavní roli. Během následujících tří dekád jeho filmová kariéra jenom vzkvétala. Objevil se ve filmech jako The Flight of the Phoenix (1965), The Dirty Dozen (1967), Ice Station Zebra (1968), The Poseidon Adventure (1972), Emperor of the North (1973), Convoy (1978), The Black Hole (1979) nebo Escape from New York (1981).

Jednou z jeho nejznámějších rolí je postava Dutche ve westernovém filmu The Wild Bunch z roku 1969. V sitcomu McHale's Navy, který se začal vysílat v roce 1962, ztvárnil hlavní roli v podobě postavy Quintona McHalea. Známý je také díky tomu, že si zahrál v seriálu Airwolf a The Single Guy anebo ve filmu Merlin's Shop of Mystical Wonders.

V roce 1996 se vydal na cestu po Spojených státech amerických, aby se setkal se svými fanoušky a poznal svou zemi. Tato cesta byla zdokumentována a odvysílána s názvem Ernest Borgnine on the Bus. Jeden rok také předsedal nadaci pro veterány a navštěvoval nemocniční zařízení pro ně.

Po roce 1999 propůjčil svůj hlas animované postavičce Supermořce v seriálu SpongeBob SquarePants. Po jeho smrti Nickeldeon odvysílal všechny epizody, ve kterých vystupovala jeho postava. Borgnine se také objevil v Simpsonových, kde ztvárnil v epizodě Boy-Scoutz 'n the Hood sám sebe. V roce 2000 byl výkonným producentem filmu Hoover.

V roce 2007 si zahrál ve filmu A Grandpa for Christmas. Následující rok v červenci vyšla jeho autobiografie s názvem Ernie. V roce 2009, kdy mu bylo 92 let, ztvárnil Franka ve filmu Another Harvest Moon a následující rok se objevil ve filmu Red. Posledním filmem, v němž si zahrál, je The Man Who Shook The Hand of Vicente Fernandez z roku 2011. Kromě toho se objevil také v několika talk shows.

Ernest byl pětkrát ženatý. S první ženou Rhodou Kemins má dceru Nancee. Později si vzal herečku Katy Jurado, a poté zpěvačku Ethel Merman. Dále byl ženatý s Donnou Rancourt, se kterou má syna Cristophera a dcery Sharon a Dianu. Jeho páté a poslední manželství s Tovou Traesnaes trvalo od roku 1973 až do jeho smrti.

Až do roku 1962 byl silným kuřákem, pak byl zarytým nekuřákem. Borgnine zemřel na selhání ledvin 8. července roku 2012 v Los Angeles po boku své rodiny ve svých 95 letech.

Foto: Volné dílo


Hraje v

Seriál Role Od roku Do roku Počet sezón
SpongeBob SquarePants Supermořec 1999 2018 11

Filtr seriálů