Ethan Hawke

Ethan Hawke

Celé jméno: Ethan Green Hawke
Místo narození: Austin, Texas, USA
Známé projekty: Training Day, Chlapectví, Moon Knight

Datum narození: 6.11.1970 (53 let)

Ethan Hawke je známý americký herec, který se narodil roku 1970 v Texasu. Jeho rodiči jsou James Hawke a Leslie Hawke, přičemž se jim narodil v době, kdy jeho matce bylo pouhých osmnáct let. Jeho rodiče sice byli svoji, ale když mu byli čtyři roky, rozvedli se.

Následně ho začala vychovávat jeho matka, se kterou se často stěhoval. Nakonec se přestěhovali do New Yorku, kde si nalezla nového manžela. Ethan mezitím studoval na místních školách. Jakmile začal chodit na střední školu, začal se věnovat psaní, ale kromě toho projevil i zájem o herectví.

Na střední škole si zahrál v několika divadelních hrách, kromě toho navštěvoval divadlo, kde se učil herectví. Následně začal navštěvovat Carnegie Mellon University, ale nedokončil ji kvůli tomu, že získal roli ve filmu Společnost mrtvých básníků. Poté ještě navštěvoval anglický obor na New York University, ale ani tu nedokončil kvůli touze po rozvoji svého hereckého umu.

Svou první roli získal už roku 1985, kdy byl obsazen do filmu Badatelé. Zde se ujal hlavní postavy Bena Crandalla. Dokázal tu sice na sebe patřičně upozornit, ale snímek neslavil zas tak velký úspěch. Následně přišel rok 1989, kdy se objevil ve velkých rolích filmů Společnost mrtvých básníků a Táta. Tyto filmy byly už o poznání lepší, takže získal velmi cenné zkušenosti.

Právě díky tomu, že se objevil ve Společnosti mrtvých básníků, získával nadcházející roky jednu hlavní roli za druhou. Zahrál si například v komediích Tajemná schůzka, Bolestná realita či Sníh padá na cedry a dramatech Vodní země, Hlídka v Ardenách, Bohatí láskou, Přežít, Gattaca či Velké naděje. Znám je i díky filmové sérii Bílý tesák, kde se ve dvou dílech objevil jako Jack Conroy.

Život mu změnil režisér Richard Linklater, se kterým spolupracoval na několika projektech. Spolupracovali například na filmu Chlapectví, který měl sice premiéru roku 2014, ale natáčel se už od roku 2004. Štáb a herci se totiž vždy jednou za čas sešli a natočili několik nových scén, aby na ně pak mohli navázat později. Hawke si tu zahrál otce hlavní postavy.

Kromě toho spolupracovali na trilogii romantických filmů, které nesou názvy Před úsvitem, Před soumrakem a Před půlnocí. Hawke si tu ve všech třech dílech zahrál po boku Jule Delpy. Kromě toho spolu Hawke a Linklater dělali ještě na filmech Newton Boys, Sním či bdím?, Přiznání a Fast Food Nation.

Dále se Hawke objevil v hlavních rolích filmů Hamlet, Training Day, Zloděj životů, Přepadení 13. okrsku, Obchodník se smrtí, Než ďábel zjistí, že seš mrtvej, New Yorku, miluji Tě!, Co tě nezabije…, Svítání, Nejlepší z Brooklynu, Malý New York, Žena z pátého patra, Total Recall, Sinister, Závod s časem, Očista, Predestination, Good Kill, Cymbeline, Ten Thousand Saints, Maggie má plán, Born to Be Blue, The Phenom, Maudie, In a Valley of Violence, 24 hodin života, Zoufalství a naděje, Stockholm, Juliet, Naked, The Kid a Pravda.

Z tohoto dlouhého výčtu je patrné, že se v průběhu posledních dvou dekád zaměřil především na akční role. Není proto divu, že si zahrál i ve westernu Sedm statečných, kde ztvárnil Goodnighta Robicheauxe. Kromě toho se ujal i role Nikoly Tesly v životopisném filmu Tesla a zahrál si v historickém dramatu Seveřan.

I když jde především o filmového herce, v poslední době se objevuje i v seriálech. Roku 2020 zavítal do minisérie The Good Lord Bird, kde ztvárnil Johna Browna. Poté se roku 2022 objevil v seriálu Moon Knight, kde si střihl padoucha Arthura Harrowa.

Roku 1998 si vzal za ženu Umu Thurman, se kterou se roku 1996 poznal na natáčení filmu Gattaca. V průběhu následujících let se jim narodila dcera Maya a syn Levon, ale roku 2005 se rozvedli, a to údajně z důvodu Hawkeovy nevěry.

O tři roky později si vzal za ženu Ryan Shawhughes, která údajně dřív hlídala jeho děti, když byl ještě s Thurman. Hawke však popřel, že by s ní v té době měl jakýkoliv vztah. Nyní spolu vychovávají dvě dcery.

Hawke je demokrat, v minulosti podporoval hned několik kandidátů na prezidenta, kteří pocházeli z řad demokratů. Mluví anglicky, německy a francouzsky a umí hrát na klavír a housle. Vlastní jeden ostrov v kanadském Novém Skotsku.

Za své role byl několikrát nominován na Oscary a Zlaté Glóby, ale nikdy se mu žádnou cennou sošku nepovedlo proměnit ve vítězství. V roce 2021 navštívil filmový festival v Karlových Varech, kde získal cenu prezidenta festivalu.

Foto CC BY 2.0 Montclair Film, Wikimedia Commons


Hraje v

Seriál Role Od roku Do roku Počet sezón
Moon Knight Arthur Harrow 2022 2022 1

Filtr seriálů