Gabriel Byrne

Gabriel Byrne

Celé jméno: Gabriel Seamás Byrne
Místo narození: Dublin, Irsko
Známé projekty: Muž se železnou maskou, V odborné péči, Vikings

Datum narození: 12.5.1950 (67 let)

Gabriel je irský herec, režisér, scenárista, producent, kulturní ambasador a mnoho dalšího. Tento chlapík se narodil v hlavním městě Irska, Dublinu, jako první z šesti dětí bednáře a vojáka Dana Byrneho a jeho manželky Eileen Byrne.

Gabriel byl vychováván jako katolík. V jedenácti letech jej přijali do kněžského semináře, odkud jej později vyhodili, protože byl přistižen při kouření na hřbitově. Poté začal studovat na University College v Dublinu, kde se konečně vyučil.


Herectví se začal věnovat až od 29 let. Před tím byl zaměstnán jako archeolog, kuchař, učitel španělštiny či gaelštiny. Jeho první účinkování nastalo v divadle Focus, Abbey Theatre v Dublinu a také působil v dalším divadle v Londýně.

Jeho první filmová zkušenost nastala roku 1981, když si zahrál ve světoznámém snímku Excalibur. Poté začal vystupovat v mnoha filmech, ale jeho nejznámější role je z roku 1998, kde si zahrál postavu D'Artagnana ve filmu Muž se železnou maskou.

Gabrielova kariéra začala stoupat a stal se světoznámou celebritou. Jeho role v seriálu V odborné péči z roku 2008 jej vyšvihla do výšin, když za svou roli Dr. Paula Westona získal Zlatý glóbus a byl dvakrát nominován na cenu Emmy.

Roku 2008 se také vrátil na divadelní prkna, kde v New Yorku ztvárnil postavu krále Artuše ve hře Camelot. Roku 2013 přijal roli hlavní záporné postavy seriálu Vikings. O rok později se stal součástí filmu Vampire Academy, kde ztvárnil podstatnou roli.

Oženil se s americkou herečkou Ellen Barkin, s kterou bydlel v New Yorku. Narodily se jim dvě děti: John „Jack“ Daniel roku 1989 a dcera Romy Marion roku 1992. Roku 1999 se rozvedli a Gabriel poté chodil s modelkou Naomi Campbell, herečkou Juliou Ormond a také s herečkou a režisérkou Áinou O'Connor.

Jeho sourozenci jsou bratr Donal, bratr Thomas, sestra Breda, sestra Margaret a sestra Marian, která zemřela v mladém věku.

Foto CC BY-SA 2.0 Ian Smith, Wikimedia Commons


Hraje v

Komerční sdělení

Užijte si sledování seriálů naplno

Znáte všechny nové filmy a na svoje oblíbené seriály nedáte dopustit? Určitě máte obrovskou televizi nebo domácí kino, jehož zvuku se nic nevyrovná. Myslíte také na potřebný nábytek ke sledování? Pokud ne, tak pro vás máme skvělou inspiraci.