Gabriel Byrne

Gabriel Byrne

Celé jméno: Gabriel Seamás Byrne
Místo narození: Dublin, Irsko
Známé projekty: Muž se železnou maskou, V odborné péči, Vikings

Datum narození: 12.5.1950 (74 let)

Gabriel je irský herec, režisér, scenárista, producent, kulturní ambasador a mnoho dalšího. Tento chlapík se narodil v hlavním městě Irska, Dublinu, jako první z šesti dětí bednáře a vojáka Dana Byrneho a jeho manželky Eileen Byrne.

Gabriel byl vychováván jako katolík. V jedenácti letech jej přijali do kněžského semináře, odkud jej později vyhodili, protože byl přistižen při kouření na hřbitově. Poté začal studovat na University College v Dublinu, kde se konečně vyučil.

Herectví se začal věnovat až od 29 let. Před tím byl zaměstnán jako archeolog, kuchař, učitel španělštiny či gaelštiny. Jeho první účinkování nastalo v divadle Focus, Abbey Theatre v Dublinu a také působil v dalším divadle v Londýně.

Jeho první filmová zkušenost nastala roku 1981, když si zahrál ve světoznámém snímku Excalibur. Poté začal vystupovat v mnoha filmech, ale jeho nejznámější role je z roku 1998, kde si zahrál postavu D'Artagnana ve filmu Muž se železnou maskou.

Gabrielova kariéra začala stoupat a stal se světoznámou celebritou. Jeho role v seriálu V odborné péči z roku 2008 jej vyšvihla do výšin, když za svou roli Dr. Paula Westona získal Zlatý glóbus a byl dvakrát nominován na cenu Emmy.

Roku 2008 se také vrátil na divadelní prkna, kde v New Yorku ztvárnil postavu krále Artuše ve hře Camelot. Roku 2013 přijal roli hlavní záporné postavy seriálu Vikings. O rok později se stal součástí filmu Vampire Academy, kde ztvárnil podstatnou roli.

Oženil se s americkou herečkou Ellen Barkin, s kterou bydlel v New Yorku. Narodily se jim dvě děti: John „Jack“ Daniel roku 1989 a dcera Romy Marion roku 1992. Roku 1999 se rozvedli a Gabriel poté chodil s modelkou Naomi Campbell, herečkou Juliou Ormond a také s herečkou a režisérkou Áinou O'Connor.

Jeho sourozenci jsou bratr Donal, bratr Thomas, sestra Breda, sestra Margaret a sestra Marian, která zemřela v mladém věku.

Foto CC BY-SA 2.0 Ian Smith, Wikimedia Commons


Hraje v

Seriál Role Od roku Do roku Počet sezón
Vikings Haraldson 2013 2013 1

Filtr seriálů