Glenn Strange

Glenn Strange

Celé jméno: George Glenn Strange
Místo narození: Weed, Nové Mexiko, USA
Známé projekty: The Mad Monster, House of Frankenstein, House of Dracula

Datum narození: 16.8.1899Datum úmrtí: 20.9.1973 (74 let)

Glenn se narodil v teritoriu Nové Mexiko celých třináct let před vznikem stejnojmenného státu. Podle svých vlastních slov byl potomkem legendární dvojice Pocahontas a Johna Rolfea. Jeho kořeny sahaly i do Irska a Británie.

V mládí pracoval na otcově statku, kde hrál skvěle na kytaru a housle a od svých dvanácti let exceloval v kovbojských tancích. Roku 1928 následně vystupoval v rádiu El Paso a za další dva roky odešel zkusit štěstí do Hollywoodu.

Díky svému původu Glenn dostával role všelijakých kovbojů a jiných drsných chlapíků z Divokého západu a ve třicátých letech se pravidelně objevoval po boku těch největších westernových hvězd, jako byl například John Wayne. Ve westernu se nakonec prosadil až začátkem čtyřicátých let, kdy exceloval jako šerif Bill Collins ve filmu Western Mail. Roku 1942 poté dostal roli v universalovském hororu The Mad Monster, v níž zaujal, díky čemuž jej Universal využíval i dále.

Proto nebylo překvapením, když po Belovi Lugosim převzal roli Frankensteinova monstra ve filmu House of Frankenstein. Zde se potkal i s původním představitelem Monstra, Borisem Karloffem. Jako Frankensteinův výtvor exceloval Glenn i v dalších dílech, konkrétně v House of Dracula a Bud Abbott Lou Costello Meet Frankenstein.

V další fázi své kariéry vystupoval Glenn znovu ve westernových snímcích, z nichž jmenujme hlavně The Lusty Men, Escape from Fort Bravo, Calamity Jane a Last Train from Gun Hill. I když v téměř každém filmu hrál vedlejší roli, mohl se alespoň pyšnit tím, že vystupoval se slavnými jmény jako William Holden, Kirk Douglas, Anthony Quinn, Doris Day a Ernest Borgnine.

Glenn Strange zemřel 20. září 1973 na rakovinu plic. Pohřben je na Hollywood Hills Cemetery.

Glenn Strange s Borisem Karloffem ve filmu House of Frankenstein. Foto: Universal Pictures

Foto: Universal Pictures (z filmu House of Frankenstein)

Filtr seriálů