Hank Azaria

Hank Azaria

Celé jméno: Henry Albert Azaria
Místo narození: Queens, New York City, New York, USA
Známé projekty: The Simpsons, Huff, Ray Donovan, Brockmire

Datum narození: 25.4.1964 (60 let)

Newyorský rodák Hank Azaria je známým hercem, ale pověstný je především díky svému dabování animovaných postav. Narodil se roku 1964, jeho rodiči jsou Albert a Ruth Azariovy, kteří jsou jako on židovského vyznání. Jeho prarodiče pochází z Řecka, kde žili ve španělské židovské komunitě. Doma vyrůstal se svými dvěma sestrami, Stephanie a Elise, a dodnes vzpomíná na to, že se u nich doma mluvilo zásadně španělským dialektem nazývaným ladino, který zavedli španělští Židé.

Jeho otec byl podnikatelem, zatímco jeho matka vydavatelkou filmů v latinskoame­rických zemích. Právě díky své matce se začal zajímat o filmy seriály a stand-up vystoupení. Vzdělával se na The Kew-Forest School a už ve věku 16 let se rozhodl, že se stane hercem. Od roku 1981 do roku 1985 studoval drama na Tufts University, kde se seznámil s hercem Oliverem Plattem, se kterým se podílel na spoustě vystoupeních a který se stal jeho nejlepším kamarádem. Následně studoval i na American Academy of Dramatic Arts.

Díky pár prvním nabídkám se přestěhoval do Los Angeles, aby se věnoval své vášni. Pár zkušeností už měl, a proto se začal objevovat v televizi. Kariéru zahájil roku 1987 a už roku 1989 dostal přelomovou nabídku, která ho nakonec proslavila nejvíce. V té době sice neměl ještě moc zkušeností s dabováním, ale nakonec byl vybrán pro dabování hned několika postav seriálu The Simpsons. A věřte tomu nebo ne, ale seriálu se bude věnovat až do jeho zrušení.

U seriál zatím strávil více než 30 let a znám je především propůjčením svého hlasu Vočku Szyslakovi, šerifu Wiggumovi, Carlu Carlsonovi, profesoru Frinkovi, Komiksákovi, Apuovi Nahasapeemape­tilonovi a spoustě dalším.

Znám je však i díky svým seriálovým a filmovým rolím. Co se týče filmů, tak si velké a zapamatovatelné role zahrál ve snímcích Cool Blue, Nelítostný souboj, Ptačí klec, Godzilla, Celebrity, Mystery Men, Mystery, Aljaška, Kolébka ve větru, Zlatíčka pro každého, Vzpoura, Samá chvála, Riskni to s Polly, Pokerový král, Maraton lásky, Rok jedna, Noc v muzeu 2, Šmoulové (zde si zahrál padoucha Gargamela, a to i v pokračování) a Lovelace: Pravdivá zpověď královny porna.

Svou první velkou hranou seriálovou roli si zahrál v letech 1991–1994, kdy ztvárnil Jaye Nicholse v seriálu Herman's Head. Znám je také díky roli Davida, kterého si v letech 1994–2003 zahrál v pár dílech seriálu Friends. Během těchto let stihl namluvit postavy v seriálech Beethoven, Spider-Man a Stressed Eric a zahrát si v seriálech If Not for You, Mad About You a Imagine That.

V letech 2004–2006 hrál hlavní postavu v seriálu Huff, poté se mihl v seriálu Free Agents a v letech 2014–2016 se objevoval v seriálu Ray Donovan jako Ed Cochran. Roku 2016 nadaboval postavy v seriálech Bordertown a Mack & Moxy a od roku 2017 se objevuje v hlavní roli seriálu Brockmire.

Tvůrce seriálu The Simpsons, Matt Groening, uvedl, že Azaria je schopen proměnit nepříliš vtipné pasáže v ty nejlepší v epizodě. Všichni herci i tvůrci, kteří s ním kdy spolupracovali, ho chválí a předně o něm říkají, že má skvělý herecký talent a že dokáže úžasně měnit hlas. Sám Azaria řekl, že ho nejvíce baví dabovat profesora Frinka ze Simpsonových. Údajně by takto dokázal mluvit celý život.

V devadesátých letech chodil s herečkou Julií Warner, se kterou mu to však nevydrželo. Následně začal chodit s herečkou Helen Hunt, kterou si roku 1999 vzal za ženu, nicméně se pár rozvedl hned rok poté. Roku 2007 si vzal za ženu bývalou herečku Katie Wright, se kterou má syna. Jeho kmotrem je herec Oliver Platt, Azariův nejlepší kamarád.

Foto CC BY 2.0 aleck, Wikimedia Commons


Hraje v

Seriál Role Od roku Do roku Počet sezón
Ray Donovan Ed Cochran 2014 2016 3
Friends David 1994 2003 3

Filtr seriálů