Harrison Ford

Harrison Ford

Celé jméno: Harrison Ford
Místo narození: Chicago, Illinois, USA
Známé projekty: Indiana Jones, Star Wars, Blade Runner

Datum narození: 13.7.1942 (82 let)

Málokterý herec se může chlubit takovou hereckou kariérou jako Harrison Ford. Dvě slavné série – Indiana Jones a Star Wars – ho vykoply na samotný vrchol popularity, na kterém se i přes svůj požehnaný věk stále úspěšně drží.

Harrison Ford se narodil 13.července 1942 v Chicagu jako potomek evropských přistěhovalců, jeho matka byla Irka, otec potom ruský Žid. Coby průměrný student nijak během střední školy nezářil, odešel tak z univerzity, aby zkusil svoje štěstí v herectví. Příliš se mu nedařilo a už se málem stal truhlářem z povolání, když přišla nesmrtelná nabídka na roli Hana Sola ve filmu Star Wars od jeho kamaráda George Lucase, s nímž spolupracoval již na filmu Americké nápisy na zdech. Cynického vesmírného piráta si Ford zopakoval i v obou pokračováních, – Impérium vrací úder a Návrat Jediho.

Hvězdné války ho proslavily, ale superhvězdu z něj udělala až série Indiana Jones. Neohroženého archeologa si Ford zahrál celkem čtyřikrát, mezitím se začal úspěšně transformovat z plakátového hrdiny v charakterního herce. Zahrál si v kultovním sci-fi Blade Runner, psychologickém krimi Svědek, dramatu Pobřeží moskytů nebo komedii Podnikavá dívka.

Ani s padesátkou na krku nezapomněl na svůj akční původ, hned dvakrát si tak zahrál neohroženého agenta Jacka Ryana v adaptacích thrillerů podle spisovatele Toma Clancyho – Vysoká hra patriotů a Jasné nebezpečí. Napínavé filmy jako Uprchlík, Tichý nepřítel, Air Force One vždy střídal s odlehčenými žánry, z nichž lze jmenovat snímky Sabrina či Šest dní, sedm nocí.

Harrison Ford byl dvakrát ženatý a má celkem čtyři děti. Dnes žije s o dvacet dva let mladší Calistou Flockhart, hvězdou seriálu Ally McBeal. Na svém vlastnoručně vybudovaném ranči ve Wyomingu se stále věnuje truhlářství. A jeho proslavená jizva? Původně se tradovalo, že k ní přišel během rvačky, pak ale přiznal, že si ji přivodil pádem na záchod, když omdlel jako nerozvážný mladík s čerstvě propíchnutým uchem.

ZAJÍMAVOSTI

  • Ze svých filmů má nejraději Pobřeží moskytů.
  • Z autonehody z mladých let si odnesl jizvu na bradě. Pro Indiana Jonese se tato jizva stala potom důležitou součástí vzhledu a pro vysvětlení byla „vyrobena“ historka, jak Indy k jizvě přišel.
  • Ford byl dvakrát ženatý, jeho druhou ženou byla scenáristka Melissa Mathison, která napsala například scénář k E.T. Mimozemšťan. Ve filmu si zahrál i Ford, ovšem jeho scéna (učitel ve škole) byla vystřižena, aby na sebe – již tehdy hvězdný Ford – nestrhl ve filmu zbytečnou pozornost.
  • Jeho žena také napsala scénář k filmu Kundun o tibetském dalajlámovi, čímž se Ford dostal na oficiální seznam lidí, kterým je čínskými úřady zakázán vstup do Tibetu.
  • Ford aktuálně žije s herečkou Calistou Flockhart, známou ze seriálu Ally McBeal. Calista je o 22 let mladší než Ford, který se kvůli ní po 15 letech manželství rozvedl s Mellisou. O jeho rozvodu se traduje, že byl nejdražší v historii Hollywoodu.
  • Jeho oblíbenými herci jsou Gregory Peck a Gary Cooper.

VÝBĚROVÁ FILMOGRAFIE

1977 – Star Wars: Epizoda IV – Nová naděje

1978 – Děla z Navarone

1979 – Apokalypsa

1980 – Star Wars: Epizoda V – Impérium vrací úder

1981 – Indiana Jones a Dobyvatelé ztracené Archy

1982 – Blade Runner

1983 – Star Wars: Epizoda VI – Návrat Jediho

1984 – Indiana Jones a Chrám zkázy

1985 – Svědek

1986 – Pobřeží moskytů

1988 – 48 hodin v Paříži

1988 – Podnikavá dívka

1989 – Indiana Jones a Poslední křížová výprava

1990 – Podezření

1991 – Myslete na Henryho

1992 – Vysoká hra patriotů

1993 – Uprchlík

1994 – Jasné nebezpečí

1995 – Sabrina

1997 – Tichý nepřítel

1997 – Air Force One

1998 – Šest dní, sedm nocí

1999 – Náhodná setkání

2000 – Pod povrchem

2002 – K:19 – Stroj na smrt

2003 – Policajti v Hollywoodu

2006 – Firewall


Hraje v

Seriál Role Od roku Do roku Počet sezón
Shrinking Dr. Paul Rhodes 2023 1
1923 Jacob Dutton 2022 1
Indiana Jones Indiana Jones 1981 2008 4
Star Wars Han Solo 1977 2019 6

Filtr seriálů