Idris Elba

Idris Elba

Celé jméno: Idrissa Akuna Elba
Místo narození: Hackney, Londýn, Velká Británie
Známé projekty: Thor, Pacific Rim, Temná věž

Datum narození: 6.9.1972 (51 let)

Idrisova cesta k herectví byla poměrně křivolaká. Tento rodilý Londýňan totiž vůbec nezačínal jako herec, nýbrž jako DJ. Ve čtrnácti letech si poprvé vyzkoušel pomáhat svému strýci s hraním na různých oslavách a večírcích a v sedmnácti už měl založenou vlastní diskžokejskou společnost. Samotné míchání hudby mu ale nestačilo, takže o rok později odešel ze střední a přestoupil na National Youth Music Theatre, obdobu naší AMU. Během studií sice dál DJoval, vyzkoušel si ale i jiná zaměstnání – přezouval pneumatiky, pracoval v call centru a brzy také začal chodit na konkurzy do televizních seriálů.

První roli (hrál jakéhosi zlodějíčka) získal v roce 1995 v seriálu Bramwell. Odtud pak skočil do jedné epizody pořadů Naprosto dokonalé, The Ruth Rendell Mysteries, The Bill, Family Affairs aj. Sláva na něj ale čekala teprve v Americe, kde získal velmi podstatnou roli v kritikou opěvovaném seriálu z produkce HBO The Wire. Jenže jakmile v seriálu dohrál, nedokázal se nikde pořádně uchytit. Objevil se sice v pár dílech jakýchsi zapomenutelných seriálů a dvou obdobně zapomenutelných televizních filmech, ale větší produkce se mu vyhýbaly. Až v roce 2007 mu šlo do kin několik celovečeráků (v nichž ale pořád hrál pouze druhé až třetí housle): Americký gangster, Krvavá sklizeň a 28 týdnů poté.

Ty druhé a třetí housle jsou vlastně Idrisovi docela prokletím. Když se totiž člověk dívá na seznam jeho tvorby, zjistí, že seriál Luther a film Mandela: Dlouhá cesta ke svobodě jsou u něj dosti výjimečné, protože když už se tento herec objeví v nějakém větším filmu či známějším seriálu (čili v čemkoliv, co není nízkorozpočtová produkce, kterou ve výsledku téměř nikdo neuvidí), je to jen ve vedlejší roličce ne-li rovnou štěku: Jen vzpomeňme na RocknRollu, Ve znamení raka, Gangstery či Pacific Rim. A štěkovitost jeho rolí samozřejmě nikde nebije do očí více než v marvelovských superhrdinských filmech, o kterých koluje onen vtípek, že v nich Idris v podstatě hraje dveřníka.

U Idrise ale nejsou plky o diskriminaci jakéhokoliv druhu ovšem nejsou příliš na místě, protože zrovna u něj největší problém spočívá v tom, že není ochotný trávit příliš mnoho času v centru amerického filmového průmyslu: „Do L.A. se rozhodně stěhovat nebudu. Nechci se dostat do víru všeho toho místního šílenství. Nechci tomu vystavovat svou rodinu. Tohle prostředí mi prostě nesedí. Na slávu si nepotrpím a o nějaké hvězdné přátele až tolik nestojím.“ Jenže kdo není permanentně po ruce, ten jako by nebyl.

Jedinou záchranou tak Idrisovi možná zbývá ten nový Bond, protože většina bondovek se tradičně natáčí v jeho domácích londýnských studiích, další série Luthera, protože seriál dostal v roce 2015 po dvou letech rádiového ticha od BBC objednávku na novou řadu, a namlouvání animáků (Idris propůjčí hlas filmům Hledá se Dory a Kniha džunglí), protože to může dělat odkudkoliv.

Ovšem Idrisovi se blýská na lepší časy, v roce 2017 ho uvidíme ve velice očekávané adaptaci Temné věže, kde získal hlavní rolí.

@Jumpstar

Foto: BBC


Hraje v

Seriál Role Od roku Do roku Počet sezón
Knuckles Knuckles 2024 1
Hijack Sam Nelson 2023 2023 1
Justice League Bloodsport 2021 2021 1
The Fast and the Furious Brixton 2019 2019 1
Disney Movies Šer Chán 2016 2016 1
Avengers Heimdall 2011 2018 5

Filtr seriálů