James Roday

James Roday

Celé jméno: James David Rodríguez
Narozen: 4.4.1976 San Antonio, Texas, USA
Známé projekty: Psych

Datum narození: 4.4.1976 (43 let)

Rodina

Jeho otec Jim Rodríguez pracoval pro Boardwalk Auto Group. Byl voják, který organizoval VIP návštěvy a doprovázel osobnosti, včetně Jimmyho Cartera.

Vztahy

James byl od roku 2006 v romantickém vztahu s Maggie Lawson, taktéž herečkou ze seriálu Psych, kde ztvárňuje postavu Juliet O´Harové.


O Jamesovi

Roday se narodil v San Antoniu, kde navštěvoval Taft High School. Na střední škole byl quarterbackem, ale sportu nechal a zaměřil se na herectví. V New York Universitys Experimental Theatre Wing studoval divadlo a získal bakalářský titul v oboru výtvarného umění.

Když mu bylo 22 let, rozhodl se zkrátit a změnit jméno na James Roday, protože ve filmovém cechu byl zapsán jiný herec James Rodriguez.

Roday hrál v různých divadelních inscenacích jako Tři sestry, Večer tříkrálový jako Sebastian, A Respectable Wedding, Severitys Mistress, Sexual Perversity in Chicago se svou divadelní společností Red Dog Squadron. Zahrál si také ve filmu Rolling Kansas z roku 2003 a objevil se ve filmové adaptaci The Dukes of Hazard jako automobilový závodník Billy Prickett a ve filmu Beerfest. V zákulisí, napsal spolu se svými partnery Toddem Harthanem a Jamesem DeMonacem scénář k filmu Skinwalkers.

K Jamesovým dřívějším televizním rolím patří seriál Miss Match ze stanice NBC jako Nick Paine a do roku 2001 ve First Years jako Edgar „Egg“ Ross.

V červenci 2006 měl premiéru originální seriál USA Network Psych (vysílání po finální sérii jiného komediálního hitu, Monk), který byl nejlépe hodnoceným premiérovým seriálem na kabelové televizi v roce 2006. V téžem roce byl nominován v kategorii Nejlepší herec v seriálu, komedii nebo muzikálu za roli Psych na Satellite Awards. V roce 2008 byl nominován za mimořádný herecký výkon v komediálním seriálů za roli Psych v NCLR ALMA Awards. Roday role Shawna Spencera v Psych mu vysloužila nominaci na cenu Ewwy v roce 2009 za nejlepší mužský herecký výkon v komediálním seriálu.

Zajímavosti

  • James je zároveň umělecký spolu-ředitel divadelní společnosti Red Dog Squadron v Los Angeles, kterou založili s Bradem Raiderem.
  • V roce 2007 byl 62 na seznamu v časopisu People mezi 100 nejkrásněj­ších lidí.
  • Jeho nejoblíbenější žvýkačka je Juicy Fruit.
  • Když byl mladší, býval v kapele Dogberry.
  • Jamesův nejoblíbenější komediální herec je Will Ferrell.
  • V době, kdy byla jeho televizní kariéra v propadu, se dostal do bodu, kdy začal přemýšlet, že by se měl přestat snažit a že televize možná není nic pro něj.
  • James a jeho přítel Dulé Hill rádi schovávají vybavení štábu a uspořádání pokerové noci pro své kolegy z Psych.
  • Od třetí série se z Jamese stal zároveň i koproducent Psych.
  • Je přítelem Dana Ashbrook, který ho režíroval ve hře Sustenance. Ashbrook hrál v jeho oblíbeném seriálu Twin Peaks a menší roli si zahrál i v seriálu Psych v epizodě, kterou Roday napsal jako poctu Twin Peaks.

Hraje v

Žánr

Akční · Animovaný · Detektivní · Dětský · Dobrodružný · Dokumentární · Drama · Erotický · Fantasy · Historický · Hororový · Hudební · Katastrofický · Komedie · Komiksový · Krimi · Lékařský · Mysteriózní · Nadpřirozený · Parodie · Politický · Právnický · Psychologický · Reality show · Rodinný · Romantický · Sci-fi · Soap opera · Špionážní · Sportovní · Talk show · Thriller · Válečný · Western · Životopisný

Rok vzniku

starší · 2000 · 2001 · 2002 · 2003 · 2004 · 2005 · 2006 · 2007 · 2008 · 2009 · 2010 · 2011 · 2012 · 2013 · 2014 · 2015 · 2016 · 2017 · 2018 · 2019 · 2020 · 2021 · 2022

Počáteční písmeno

123 · A · B · C · D · E · F · G · H · I · J · K · L · M · N · O · P · Q · R · S · T · U · V · W · X · Y · Z