Jane Fonda

Jane Fonda

Celé jméno: Jayne Seymour Fonda
Místo narození: New York City, New York, USA
Známé projekty: The Newsroom, Grace a Frankie, Barbarella

Datum narození: 21.12.1937 (86 let)

Jane je dcerou známého filmového herce Henryho Fondy a byla pojmenována podle třetí ženy Jindřicha VIII. Jane Seymourové, se kterou je z matčiny strany vzdáleně příbuzná. Má bratra Petera, který je také hercem (3:10 to Yuma, Escape from L.A.), nevlastní sestru a neteř Bridget Fondu (Jackie Brown). Byla třikrát vdaná – za režiséra Rogera Vadima, se kterým má dceru, herečku Vanessu. V roce 1973 se tři dny po rozvodu provdala za aktivistu Toma Haydena, se kterým má sice Troye. V roce 1991 si Jane vzala mediálního magnáta Teda Turnera, se kterým se rozvedla v roce 2001. Od roku 2009 chodí s hudebním producentem Richardem Perrrym.

Její herecká kariéra se započala v roce 1954, kdy poprvé účinkovala v divadelní hře The Country Girl po boku svého otce. Její debut na Brodway ve hře There Was a Little Girl jí vynesl dvě nominace na cenu Emmy. Filmový debut si odbyla ve stejném roce ve filmu Tall Story. Ztvárnila hlavní postavu ve filmu Barbarella, která z ní udělala sex symbol jedné éry. Nicméně největší úspěch, zakončený soškou Oscara, zaznamenala s filmy Klute (1971) a Návrat domů (1978). Mimo to byla Akademií nominována ještě pětkrát, vždy v kategorii Nejlepší herečka (Julia, The China Syndrome, On Golden Pond, The Morning After). Za svou kariéru získala čtyři Zlaté glóby, jednu Emmy a dvě ceny BAFTA.

Embed from Getty Images

V 60. letech si role už mohla vybírat a odmítla například Rosemary's Baby či Bonnie and Clyde. Během 70. let nezažila (kromě oscarového Klute a komedie Fun With Dick and Jane (1977)) žádný větší úspěch, ale byla zavedenou herečkou. Za to, že nedostávala velké role, mohl částečně i její politický aktivismus.

Během války ve Vietnamu se značně politicky angažovala, protestovala i proti válce v Iráku a násilí na ženách a je známá za pózování na protiletadlové zbrani v Severním Vietnamu, za které se již mnohokrát omluvila.


V roce 1977 se opět začalo blýskat na lepší časy, kdy jí role ve filmu Julia přinesla nominaci na Oscara a získala za ní ceny BAFTA a Zlatý glóbus. V této době také Jane oznámila, že bude brát role pouze ve filmech, které se zaměří na důležité věci a toho se i držela. Další cenu BAFTA vyhrála za The China Syndrome. V roce 1980 si zažila velký úspěch u kritiků i diváků s filem 9 to 5. V roce 1981 si se svým otcem zahrála v oscarovém On Golden Pond. Osmdesátá léta byla pro Jane ve znamení kritiky ceněných rolí, nominací a výher na různé ceny a také posledním filmem na dlouhou dobu, jímž byl Stanley & Iris (1990) s Robertem De Nirem.

Jane ale není jen herečkou, je také spisovatelkou, bývalou modelkou, věnuje se zdravé výživě a cvičení. V roce 1982 vydala první ze svých 23 cvičebních videokazet, které se stalo bestsellerem. Během třinácti následujících let se těchto 22 videí prodalo přes 17 miliónů kopií.

Po svatbě s Tedem Turnerem si od hraní dala na 15 let pauzu a vrátila se až v roce 2015 v komedii Monster in Law. Následovaly filmy jako Butler, Georgia Rule a také role Leony Lansing v oceňovaném The Newsroom, která jí vynesla dvě nominace na Emmy. Během let 2010 a 2012 vydala pět cvičebních DVD. Momentálně září spolu s Lily Tomlin, Martinem Sheenem a svým kolegou z //The Newsroomu Samem Watersonem v seriálu Grace and Frankie.

Foto: CC BY-SA 3.0


Hraje v

Seriál Role Od roku Do roku Počet sezón
Grace and Frankie Grace Hanson 2015 2021 7
The Newsroom Leona Lansing 2012 2014 3

Filtr seriálů