Jeroen Krabbé

Jeroen Krabbé

Celé jméno: Jeroen Aart Krabbé
Místo narození: Amsterdam, Noord-Holland, Netherlands
Známé projekty: The Fugitive, The Living Daylights, The 4th Man

Datum narození: 5.12.1944 (79 let)

Krabbé se narodil v umělecké rodině v Amsterdamu. Jeho otec Maarten Krabbé i dědeček Hendrik Maarten Krabbé byli známí malíři a matka Margreet byla filmová překladatelka. Jeho bratr Tim je spisovatel a špičkový šachista a nevlastní bratr Mirko je umělec. Teprve v pozdějším věku se dozvěděl, že jeho matka byla Židovka a že její rodina byla vyvražděna během holokaustu.

Mezinárodně na sebe poprvé upozornil ve filmech nizozemského kolegy Paula Verhoevena Soldier of Orange po boku Rutgera Hauera a The Fourth Man s Renée Soutendijk. Jeho prvním velkým americkým filmem byla komedie s Whoopi Goldberg Jumpin' Jack Flash. Mezinárodní slávu mu však přinesly až role padouchů v řadě mezinárodních filmů z konce 80. a počátku 90. let, kde ztvárnil například Losada ve filmu No Mercy (1986), Georgi Koskova ve The Living Daylights (1987), Gianni FrancaThe Punisher (1989) a Herberta WoodruffaThe Prince of Tides (1991).

V roce 1998 byl režisérem i producentem filmu o ortodoxních Židech v 70. letech v belgických Antverpách, ve kterém si zahráli Isabella Rossellini a Maximilian Schell a který se jmenoval Left Luggage, a také románu Harryho Mulische adaptovaného do filmové podoby The Discovery of Heaven.

Jeho televizní práce zahrnovala roli média v seriálu Vraždy v Midsomeru. V roce 2008 měl Krabbé výstavu svých obrazů v Museum de Fundatie. Začal pracovat na dokumentárních filmech pro nizozemskou televizi o svých oblíbených malířích. V roce 2015 vznikla první série o Van Goghovi, v roce 2017 následovala série o Picassovi, v roce 2018 o Gauguinovi, v roce 2020 o Chagallovi a naposledy, v srpnu 2022, o Fridě Kahlo.

Krabbé se v roce 1964 oženil s Hermou van Gemertovou. Mají spolu tři syny – Martijna, Jaspera a Jacoba.

Kromě herectví a režie je také uznávaným výtvarníkem a spoluautorem nizozemské kuchařky. V listopadu 2004 vydal knihu Schilder, která je přehledem jeho obrazů.

Foto: MGM


Hraje v

Seriál Role Od roku Do roku Počet sezón
James Bond General Koskov 1987 1987 1

Filtr seriálů