Whoopi Goldberg

Whoopi Goldberg

Celé jméno: Caryn Elaine Johnson
Místo narození: Manhattan, New York, USA
Známé projekty: Purpurová barva, Duch, Sestra v akci, Glee

Datum narození: 13.11.1955 (68 let)

Goldberg se narodila do rodiny zdravotní sestry a učitele, ovšem vychovávána byla pouze svou matkou. Účinkovat v divadle začala již ve svých osmi letech.

Její jméno Whoopi si vybrala kvůli tomu, že ji její přátelé často říkávali, že je jako prdící pytlík (whoopee cushion) – kdykoliv ji něco naštve, hned to ze sebe vypustí. Příjmení Golberg následně přijmula na základě doporučení matky – židovské příjmení jí mělo zajistit snazší vstup do Hollywoodu.

Díky svému osobitému humoru se její one-man show dostala na Broadway, kde si jí později všiml režisér Steven Spielberg a nabídl ji roli ve filmu Purpurová barva, za kterou později získala Zlatý glóbus a nominaci na Oscara. Slavnou sošku získala až v roce 1990 za film Duch a o dva roky později svou kvalitu potvrdila rolí jeptišky ve filmu Sestra v akci.

Celkem si za svou keriéru odnesla 13 cen Emmy a je jedna z mála umělců, kterým se podařilo za svůj život získat cenu Emmy, Grammy, Oscara i Tony. Stala se také teprve druhou ženou tmavé pleti v historii, která vyhrála Oscara za herecký výkon.


Hraje v

Seriál Role Od roku Do roku Počet sezón
The Stand (2020) Matka Abagail 2020 2021 1
Glee Carmen Tibideaux 2012 2014 3

Filtr seriálů