Joaquin Phoenix

Joaquin Phoenix

Celé jméno: Joaquin Rafael Phoenix
Místo narození: San Juan, Portoriko, USA
Známé projekty: Gladiator, Walk the Line, HerJoker

Datum narození: 28.10.1974 (49 let)

Dost možná nejtalentovanější herec současnosti, který ještě neobdržel prestižního Oscara, Joaquin Phoenix, se narodil 28. října 1974 v Portoriku. Jeho starším bratrem byl River Phoenix, jenž ztvárnil mladého Indianu Jonese ve snímku Indiana Jones and the Kingdom of Crystal Skull, jeho mladší sestra Summer pak byla ženou Caseyho Afflecka. Joaquin si v mládí prožil muka, když jeho rodinu ovládl kult Children of God a na svá raná léta nerad vzpomíná.

V osmi letech Joaquin debutoval po boku bratra Rivera v seriálu Seven Brides for Seven Brothers a znovu se pak sourozenci potkali v hlavních rolích ve snímku Backwards: The Riddle of Dyslexia. V osmdesátých letech každopádně Joaquin kariéru rozjel více než zdařile, na počátku další dekády jej ale postihla tragédie, když v roce 1993 zemřel River. Phoenix se na dva roky stáhl z veřejného života a k herectví se vrátil až roku 1995, kdy si zahrál s Nicole Kidman ve snímku To Die For. Na počátku tisíciletí si Joaquin střihl římského císaře Commoda v historickém velkofilmu Gladiator od režiséra Ridleyho Scotta, přičemž za tuto roli byl nominován na Oscara.

Po úspěchu v roli Commoda si Phoenix zahrál ve snímcích Quills, Buffalo Soldiers a hlavně v Shyamalanově kultovním snímku Signs, kde se setkal s Melem Gibsonem. Roku 2003 daboval Joaquin Kenaie v animáku Brothers Bear a o rok později znovu spolupracoval s Shyamalanem v mysteriózním dramatem The Village. V roce 2005 mistrně ztvárnil Johnnyho Cashe ve filmu Walk the Line, přičemž za roli získal Zlatý glóbus a další oscarovou nominaci. Roku 2008 oznámil odchod z herecké branže, vše se ale nakonec ukázalo jako satira pro natáčení mockumentu I'm Still Here režiséra Caseyho Afflecka, ve kterém Phoenix zkouší prorazit ve světě rapu. V roce 2012 se Joaquin monumentálně vrátil k herectví filmem The Master, za který byl znovu nominován na Oscara.

Poslední léta prošpikoval Joaquin úchvatnými hereckými výkony. Snímky jako Her, Inherent Vice, Don't Worry, He Won't Get Far on Foot či You Were Never Really There jsou koncertem jeho hereckého umu. Phoenix mohl s klidem odmítnout i roli Doctora Strange, protože by jej jen svazovala. Joaquin si dokonce střihl i Ježíše ve snímku Mary Magdalene a jako správný biblický hrdina si s představitelkou Máří Rooney Marou začal i v soukromém životě. Joaquinovou poslední a dost možná nejúspěšnější rolí je Arthur Fleck ve filmu Joker. Dostane za něj portorikánský svéráz konečně Oscara?

Foto: Warner Bros. (z filmu Joker)


Hraje v

Seriál Role Od roku Do roku Počet sezón
Justice League Arthur Fleck 2019 2019 1

Filtr seriálů