Joe Morton

Joe Morton

Celé jméno: Joseph Thomas Morton Jr.
Místo narození: Harlem, New York City, New York, USA
Známé projekty: Terminátor 2: Den zúčtování, Eureka, Scandal

Datum narození: 18.10.1947 (76 let)

Joe Morton je rodák z newyorského Harlemu, kde se narodil roku 1947. Jeho otec Joseph Thomas Morton Sr. se živil prací amerického důstojníka, kvůli čemuž byl budoucí herec nucen v mládí často cestovat. Jednu dobu proto bydlel v Západním Německu či Japonsku. Takový život vedl až do svých deseti let, kdy mu otec zemřel. Jeho matka Evelyn Morton se živila jako sekretářka.

Po studiu na Andrew Jackson High School začal navštěvovat Hofstra University. Původně se o herectví nijak nezajímal, nicméně na něj narazil během studia na vysoké škole a zamiloval si ho. Kariéru odstartoval roku 1970, kdy se věnoval divadlům i seriálům.

Dnes má na svém kontě přes 100 různých rolí, které tvoří především postavy vedlejšího rázu. Málokdy je obsazován do nějakých výraznějších hlavních rolí, nicméně herecký talent rozhodně má, a proto si ho divák může všimnout i v nějaké té vedlejší roli.

Už na začátku své kariéry se věnoval seriálům i filmům. Například v letech 1975–1976 se objevil v seriálu Gardy, kde si zahrál Hala Marshalla. Poté roku 1978 zamířil do seriálu Watch Your Mouth, kde ztvárnil Raymonda Geetera. Výrazně se prosadil roku 1984 ve sci-fi komedii Bratr z jiné planety, kde si zahrál Bratra, ústřední postavu.

Sedm let poté jsme ho mohli vidět ve výrazné roli legendárního snímku Terminátor 2: Den zúčtování, kde si zahrál Milese Dysona. V té době se zároveň věnoval i seriálům Equal Justice, A Different World, Tribeca a Under One Roof. I ve všech těchto projektech měl větší role.

Následovaly výraznější role ve filmech Nadaný žák, Blues Brothers 2000, Fenomén Y2K, Nahoru, dolů, Výplata, Noční volání, Americký gangster a Hranice a seriálech Mercy Point, Prince Street, Smallville, Law & Order a E-Ring. Jeho zřejmě největší rolí je postava Henryho Deacona, kterého v letech 2006–2012 hrál v seriálu Eureka. Tato postava patřila mezi hlavní, přičemž herec tu působil od začátku seriálu až do jeho úplného konce.

Během toho se stihl objevit v seriálu The Good Wife, kde ztvárnil Daniela Goldena. Poté se začal pravidelně objevovat v seriálu Scandal, kde v letech 2013–2018 ztvárnil Rowana Popea. I během toho si stihl zahrát v jiných projektech, jako Dr. Charles Richmond se objevil v seriálu Proof a roku 2017 si zahrál vědce Silase Stonea v superhrdinském snímku Liga spravedlnosti.

Herecky je aktivní i nadále. Roku 2018 získal roli reverenda Arthura Finera v seriálu God Friended Me, kterého tu hrál pravidelně až do roku 2020, kdy seriál skončil. Kromě toho se objevil jako Marcus v seriálu The Politician, a to v letech 2019–2020.

V letech 1985–2006 byla jeho manželkou Nora Chavooshian, se kterou má tři děti. Aktuálně se vídá s Christine Lietz, která je jeho dlouhodobá kamarádka.

Foto CC BY 2.0 Montclair Film, Wikimedia Commons


Hraje v

Seriál Role Od roku Do roku Počet sezón
Justice League Silas Stone 2016 2021 3
Eureka Henry Deacon 2006 2012 5
Terminator Miles Dyson 1991 1991 1

Filtr seriálů