John Astin

John Astin

Celé jméno: John Allen Astin
Místo narození: Baltimore, Maryland, USA
Známé projekty: The Addams Family, Operation Petticoat

Datum narození: 30.3.1930 (94 let)

John Astin je známý americký herec, který se narodil roku 1930 v Baltimoru. Je synem fyzika Allena Varleyho Astina a Margaret Linnie Astin a bratrem Alexandera W. Astina. Původně se zajímal o matematiku, dokonce ji studoval na Washington & Jefferson College, ale zamířil odsud na Johns Hopkins University, kde se věnoval dramatickému oboru.

Svou hereckou kariéru odstartoval už roku 1954, kdy vystupoval v divadelních hrách a propůjčoval svůj hlas reklamám. Záhy si ho však všimli televizní a filmoví tvůrci, kteří ho začali obsazovat do svých projektů. Herec má dnes na kontě spoustu rolí, přičemž mezi nimi je hned několik významných.

Svou první velkou roli získal v seriálu I'm Dickens, He's Fenster, kde v letech 1962–1963 vystupoval jako Harry Dickens. Jeho postava tu patřila mezi hlavní, a proto na sebe brzy upozornil. V té době se zároveň objevoval i v několika jiných projektech, zahrál si například ve snímcích West Side Story či Period of Adjustment.

Roku 1964 se mu povedlo získat roli, díky které je zřejmě nejznámější. Tou byla postava Gomeze Addamse, kterého si v letech 1964–1966 zahrál v populárním seriálu The Addams Family. Po této roli se i nadále věnoval především seriálům, objevil se například v The Pruitts of Southampton, McMillan & Wife a Insight.

Rok 1977 byl pro něj poměrně velký. Kromě toho, že si v televizním filmu zopakoval roli Gomeze Addamse z The Addams Family, si zahrál i v seriálu Operation Petticoat, kde ztvárnil Matthewa Shermana. Dále se od tohoto roku začal hojněji věnovat dabování animovaných postav. Z této doby zmiňme například seriál Captain Caveman and the Teen Angels, kde namluvil hned několik postaviček.

I další léta byla plodná, herec byl totiž i nadále žádaný, a proto se objevil například v seriálech Mary, Night Court, Eerie, Indiana, The Adventures of Brisco County, Jr., Murder, She Wrote a Step by Step nebo ve filmech Přízraky a Škola života.

Jeho hlas jsme mohli dále slyšet i v seriálech Attack of the Killer Tomatoes a Taz-Mania. K roli Gomeze Addamse se stihl vrátit ještě v letech 1992–1993, kdy namluvil tuto postavu v animovaném zpracování The Addams Family.

Herec ukončil svou kariéru v roce 2006, kdy se objevil v posledním projektu. Nyní se věnuje práci učitele herectví a režie. Během své kariéry byl nominován na spoustu cen, přičemž některé sošky se mu podařilo proměnit ve vítězství.

Astin má na svém kontě celkem tři manželství. V letech 1956–1972 byl ženatý se Suzanne Hahn, v letech 1972–1985 byl ženatý s herečkou Patty Duke a od roku 1989 je jeho manželkou Valerie Ann Sandobal. Jeho první dvě manželství sice nevydržela moc dlouho, ale naopak byla plodná. S první manželkou má syny Davida, Allena a Toma a se svou druhou manželkou má syna Mackenzieho.

I když má herec celkem čtyři biologické syny, tak ve skutečnosti jich má pět. Když si bral herečku Patty Duke, tak ta měla syna Seana. Astin s ním nechtěl mít nepřímý vztah, a proto ho adoptoval. Jeho syn proto dodnes nosí jeho příjmení Astin.

Herectví se v jeho rodině nevěnuje pouze on, ale i jeho synové Sean a Mackenzie. Sean údajně právě díky svému otci kývl na svou nejslavnější roli, kterou je postava Sama v trilogii Pána prstenů (sám John si vyzkoušel roli Gandalfa, ale roli nezískal). Kromě toho je John Astin dědečkem pěti vnuček, která nesou jména Ali Astin, Elizabeth Louise Astin, Isabella Louise Astin, Sedona Astin a Jaya Astin. Jediná Ali se věnuje herectví.

Astin je typický díky svému knírku, který si nikdy neholí. Často hraje různé otcovské postavy, údajně nikdy neviděl ani jeden díl The Addams Family, ve kterém si zahrál, zbožňuje Edgara Allana Poea a dvakrát si zahrál otce postav, které ztvárnila slavná herečka Jodie Foster.

Foto: Volné dílo


Hraje v

Seriál Role Od roku Do roku Počet sezón
Step by Step George Humphries 1994 1995 2

Filtr seriálů