Sean Astin

Sean Astin

Celé jméno: Sean Patrick Duke
Místo narození: Santa Monica, Kalifornie, USA
Známé projekty: filmová trilogie Pán prstenů, Rošťáci, The Strain

Datum narození: 25.2.1971 (52 let)

Sean se narodil roku 1971 americké herečce Paty Duke. Z prvopočátku se předpokládalo, že jeho biologickým otcem je bavič Desi Arnaz Jr., ale poté, co Sean pro své vlastní ujištění nechal v devadesátých letech provést testy, zjistil, že jeho pravým otcem je Michael Tell, s kterým byla jeho matka vdaná. V roce 1972 se jeho matka vdala za herce Johna Astina, který Seana adoptoval. V roce 1985 se ovšem rozvedli, aby se na to o rok později opět zasnoubila, tentokrát s Mikem Pearcem. Sean tedy často vtipkuje, že má vlastně čtyři otce, s každým z nich ale udržuje velmi dobré vztahy.

Také Seanův etnický původ je zajímavý. Po matce má irské a německé kořeny, zatímco jeho biologický otec je potomkem rakouských Židů.


Jeho první rolí byla v deseti letech role týraného chlapce v televizním filmu Please Don't Hit Me, Mom, kde si zahrál právě se svojí matkou. Jeho známější rolí byla ovšem o čtyři roky později hlavní role Mikeyho v dobrodružné komedii Rošťáci, jejíž příběh vyšel z hlavy samotného Stevena Spielberga. Poté následovalo několik méně známých menších rolí v různých filmech a seriálech. Roku 2001 ovšem přišel velký zlom. Sean Astin byl obsazen jako Samvěd Křepelka v trilogii Pán prstenů, adaptaci stejnojmenné knižní trilogie J. R. R. Tolkiena v režii Petera Jacksona. Celá trilogie, zejména její poslední díl Návrat Krále byla ověnčená všemožnými cenami včetně Oscara za nejlepší film. Sám Sean obdržel za svůj výkon v posledním filmu trilogie cenu Saturn za nejlepšího herce ve vedlejší roli.

Sean je stále aktivním hercem. Mimo jinými se objevil například v komediích 50× a stále poprvé a Klik – život na dálkové ovládání po boku Adama Sandlera nebo ve sci-fi seriálu The Strain. Často také propůjčuje svůj hlas animovaným postavám. Z nejnovějších stojí za zmínku superhrdina Shazam z animovaných filmů inspirovaných DC Comics Liga spravedlivých: Válka a DCU: Liga spravedlivých: Trůn Atlantidy nebo želví ninja Raphael z nového televizního seriálu Želvy Ninja.


Hraje v

Seriál Role Od roku Do roku Počet sezón
Stranger Things Bob Newby 2017 2017 1
The Strain Jim Kent 2014 2014 1
Hobbit Samvěd 'Sam' Křepelka 2001 2003 3

Filtr seriálů