John Rhys-Davies

John Rhys-Davies

Celé jméno: John Rhys-Davies
Místo narození: Salisbury, Wiltshire, Anglie, Velká Británie
Známé projekty: The Untouchables, Sliders, The Lord of the Rings

Datum narození: 5.5.1944 (76 let)

John Rhys-Davies se narodil roku 1944 v Anglii. Brzy po narození se jeho rodina přestěhovala do Walesu, tudíž malý John vyrůstal zde. Jeho otec pracoval jako strojní inženýr a jeho matka jako zdravotní sestra. Kromě velšského města Ammanford vyrůstal Rhys-Davides i v Africe. Navštěvoval školy Truro School v Cornwallu a Watton Coutry Secondary School v Norfolku. Herectví studoval na Royal Academy of Dramatic Art.

Rhys-Davies se nejprve začal věnovat divadlu, ale na začátku sedmdesátých let se objevoval v britských televizích. I přesto, že Rhys-Davies je velmi známý herec, tak i tak si nikdy nezahrál žádnou významnou hlavní roli. Největší slávu si získal díky postavě Gimliho, kterého ztvárnil v celé trilogii The Lord of the Rings.


Kromě této světoznámé role je nutné zmínit i několik dalších rolí, díky kterým se dostal na vrchol. Určitě do nich patří i postava Sallaha, kterého ztvárnil v prvním a třetím díle filmové série Indiana Jones. Dále jej můžete znát z filmů Sahara, Doly krále Šalamouna, Dech života, Mušketýři na Harleyích, Medailon, Helena Trojská, 12 dní hrůzy či Ve jménu krále.

Rhys-Davies však není jen filmovým hercem, ale také seriálovým. V letech 1993 – 1994 se například objevil v seriálu The Untouchables, kde si zahrál agenta Michaela Maloneho. Další velké seriálové role se dočkal v letech 1995 – 1997, kdy si zahrál Maximiliana Artura v seriálu Sliders. Ještě se sluší zmínit seriál The Shannara Chronicles z roku 2016, kde si zahrál jednu z hlavních rolí a to krále Eventina Elessedila.

Díky svému hlasu se dokázal prosadit i mezi dabéry, proto se mu podařilo namluvit několik animovaných postav.

Do politiky se nikdy nezapojoval, sice byl v mládí radikální stoupencem levice, ale po rozhovoru s Margaret Thatcherovou změnil názor. V letech 1966 – 2010 byl ženatý se Suzanne Wilkinson, se kterou má dva syny – Bena a Toma. Jejich manželství však nebylo nejšťastnější, protože už od osmdesátých let žili odděleně. Od roku 2004 žije s přítelkyní Lisou Manning, se kterou má dceru Maiu.

Foto CC BY-SA 3.0 Gage Skidmore, Wikimedia Commons


Hraje v

Filtr seriálů