Kathleen Quinlan

Kathleen Quinlan

Celé jméno: Kathleen Denise Quinlan Abbott
Místo narození: Pasadena, Kalifornie, USA
Známé projekty: Apollo 13, Family Law, Hory mají oči

Datum narození: 19.11.1954 (69 let)

Kathleen Quinlan je americká herečka, která se narodila roku 1954 v Pasadeně. Je dcerou bývalého režiséra živých sportovních přenosů v televizi Roberta Quinlana a bývalé zřizovatelky vojenských zásob Josephine Quinlan. Vyrůstala v Mill Valley a vzdělávala se na Tamalpais High School.

Původně nevěděla, čemu se bude věnovat, protože se rozhodovala mezi sportováním a herectvím. Nakonec si zvolila herectví, a to i přesto, že měla šanci se objevit na olympiádě v Mnichově. Jakmile dostudovala herecký obor, tak započala svou kariéru.

Dnes je známá především díky své filmové tvorbě, protože se na začátku dokázala prosadit právě v projektech tohoto typu. Kariéru odstartovala roku 1972 a objevila se například ve snímcích Kam zmizeli všichni lidé?, Letiště '77, I Never Promised You a Rose Garden, Milenci na neděli, Techtle mechtle, Zóna soumraku, Varovný signál, Divoká věc a Západ slunce.

Roku 1995 se podílela na filmu Apollo 13, kde si zahrála Marilyn Lovell. Za tuto roli byla nominována na Oscara, ale bohužel tuto prestižní cenu nezískala. Poté si zahrála velké role ve filmech Únos, Opravdoví kamarádi, Horizont události, Žaloba a Můj obr.

V letech 1999–2002 si zahrála první větší seriálovou roli, objevila se totiž jako Lynn Holt v seriálu Family Law. Poté se opět zaměřovala především na filmy, zmiňme například snímky Bitva o Shaker Heights, Vrah od Green River, Hory mají oči, Osudové selhání, Elektra Luxx a Rohy.

Další větší seriálové role se dočkala v letech 2008–2009, kdy si zahrála v seriálu Prison Break, a to Christinu Rose Scofield. Následně měla vedlejší role i v seriálech Chicago Fire, Blue a Runaways.

Jejím manželem je americký herec Bruce Abbott, kterého si vzala roku 1994. Spolu mají syna Tylera, který se jim narodil roku 1990, tedy ještě před svatbou. Předtím byla vdaná za Warrena Longa, nicméně s ním se brzy rozvedla.

Foto: Volné dílo


Hraje v

Seriál Role Od roku Do roku Počet sezón
Runaways Susan Ellerh 2018 2019 2

Filtr seriálů