Kelsey Grammer

Kelsey Grammer

Celé jméno: Allen Kelsey Grammer
Místo narození: Charlotte Amalie, Sv. Tomáše, Americké Panenské ostrovy
Známé projekty: Frasier, Cheers, Simpsonovi

Datum narození: 21.2.1955 (69 let)

Allen Kelsey Grammer se narodil na největším ostrově Amerických Panenských ostrovů, tedy na ostrově Sv. Tomáše, Sally, zpěvačce a herečce, a Frankovi Allenu mladšímu, hudebníkovi a majiteli kavárny a restaurace s názvem Greer's Place. Když byl Allenovi jeden rok, tak se jeho rodiče rozvedli.

Grammer a jeho sestra byli vychováváni matkou a prarodiči v New Jersey. Rodina se pak přestěhovala na Floridu. Nedlouho poté, když mu bylo dvanáct let, mu zemřel dědeček, a v roce 1968 byl jeho otec zavražděn.

Kelsey navštěvoval soukromou školu Pine Crest School ve Fort Lauderdale. Zde také začal poprvé zpívat a hrát na jevišti. Od svých šestnácti let začal se souhlasem své matky kouřit dýmku. Kromě toho získal stipendium na prestižní uměleckou školu Juilliard a v letech 1973–1975 zde byl součástí skupiny s názvem Group 6. Často však nedocházel na hodiny, a tak byl ze školy vyloučen.

Poté, co přestal navštěvovat Juilliard, získal tříletou stáž v divadelní společnosti The Old Globe Theatre v San Diegu. Později působil i v Guthrie Theater v Minneapolis v Minnesotě. V roce 1981 se dostal na Broadway a zahrál si LennoxeMacbethovi. Dále si zde zahrál např. Michaela Cassia ve hře Othello.

V roce 2010 se objevil ve svém prvním Broadwayském muzikálu s názvem La Cage aux Folles, za což byl nominován na cenu Tony za nejlepšího herce v hlavní muzikálové roli. V roce 2015 také ztvárnil Charlese Frohmana a Kapitána Hooka v muzikálu Finding Neverland a později si ještě zahrál v divadelní produkci Big Fish.

Grammerova televizní kariéra začala v osmdesátých letech, když v minisérii Kennedy ztvárnil Stephena Smitha. Nejznámější je však svou rolí Dr. Frasiera Cranea, kterého ztvárnil v sitcomu Cheers na NBC a kolem kterého byl pak vystavěn velmi úspěšný spin-off Frasier, který získal jedenáct řad a jenž byl v průběhu vysílání nominován na mnoho cen.

V roce 2004 Kelsey zazářil jako Ebenezer Scrooge v televizní adaptaci Dickensovi Vánoční koledy. Následující rok se objevil v americké adaptaci britské show The Sketch Show, která se vysílala na Foxu, v roce 2007 si zahrál v seriálu Back to You a dále se objevil v seriálu Hank. Poslední zmiňované seriály nebyly moc úspěšné, a proto byly brzo zrušeny.

V roce 2011 a 2012 si zahrál v dramatickém seriálu Boss a za svou roli získal cenu za nejlepšího herce v televizním dramatu. Zahrál si též ve filmu Transformers: Zánik. Po boku Martina Lawrence si zahrál v komedii Partners. Kromě toho byl hostující hvězdou v seriálu Medium, a ztvárnil kapitána Morgana Batesona v seriálu Star Trek: The Next Generation.

Kelsey je také známý tím, že propůjčil svůj hlas Leváku Bobovi v seriálu Simpsonovi, za což získal jednu ze svých cen Emmy. Znát ho můžete také ze série Tales of Arcadia, v níž nadaboval trolla Blinkyho. Kromě toho poskytl svůj hlas pro různé animované filmy jako Toy Story 2, Anastasia, Barbie of Swan Lake, Bartok the Magnificent nebo Disney's Teacher's Pet.

Jeho hlas jsme mohli slyšet také v mnoha reklamách třeba na Honey Nut Cheerios anebo na Hyundai. Mimo to má Grammer svou vlastní produkční společnost s názvem Grammnet Productions, která má na svědomí např. sitcom Girlfriends, seriál The Game nebo Medium.

Grammer byl čtyřikrát ženatý a dohromady má sedm dětí. Nejdříve se oženil v roce 1982 s instruk­torkou tance Doreen Alderman, se kterou byl ženatý až do roku 1990. Z jejich sňatku vzešla dcera Spencer Karen, která je též herečka. Později měl další dceru s maskérkou Barrie Buckner. Ta se jmenuje Kandace Greer, je taktéž herečka a mohli jsme ji vidět např. v seriálu Awkward. nebo The Middle.

Podruhé byl ženatý od roku 1992 s exotickou tanečnicí Leigh-Anne Csuhany a jejich manželství trvalo rok. Když byla Csuhany těhotná, tak se s ní chtěl rozvést, její těhotenství skončilo potratem. V roce 1994 potkal Tammi Baliszewski, se kterou byl pouze zasnoubený.

Roku 1997 si vzal svou třetí ženu, Camille Donatacci, se kterou se poznal, když šel na rande na slepo dřívějšího roku. V roce 2001 se jim narodila dcera a o tři roky později syn, kterého jim porodila náhradní matka. V roce 2010 požádala Donatacci o rozvod, který se uskutečnil následující rok.

V srpnu 2010 Grammer oznámil, že bude po páté otcem, když byla jeho přítelkyně Kayte Walsh těhotná. Ta však v říjnu potratila. Dvojice se zasnoubila v prosinci 2010 a následující rok se vzali v New Yorku v hotelu Plaza. V červenci 2012 se jim narodila dcera, v červenci 2014 první syn, a druhý syn se jim narodil v listopadu roku 2016.

Kelsey měl mladší sestru jménem Karen, která byla ve svých osmnácti letech zneužita, znásilněna a zavražděna Freddiem Glennem, Michaelem Corbettem a ještě jedním mužem. Kelsey si byl se sestrou blízký a její smrt způsobila, že vyhledával alkohol a drogy a byl na nich závislý. Svou první dceru Spencer Karen pojmenoval pravě podle své sestry.

Foto CC BY 2.0 Drama League, Wikimedia Commons


Hraje v

Seriál Role Od roku Do roku Počet sezón
Avengers Beast 2023 2023 1
Wizards Blinky 2020 2020 1
3 Below Blinky 2018 2019 2
Trollhunters Blinky 2016 2018 3

Filtr seriálů