Kim Bodnia

Kim Bodnia

Celé jméno: Kim Bodnia
Místo narození: Kodaň, Dánsko
Známé projekty: Dealer, Bron/Broen, Killing Eve, The Witcher

Datum narození: 12.4.1965 (59 let)

Kim Bodnia je herec původem z Dánska, který se narodil roku 1965 v Kodani. Vyrůstal ve městě Espergærde a pochází z židovské rodiny polských a ruských předků (zatímco jeho příjmení je ukrajinské). Na veřejnosti o sobě sice prohlašuje, že je pyšným židem, ale když byl novináři dotázán na svou víru, prozradil, že věří především v přírodu.

V průběhu dospívání nebyl zrovna vzorným studentem. Vynikal především ve sportu, zaměřoval na se na běhání a skákání do dálky, a měl poměrně slušnou šanci se stát fotbalovým brankářem, ale zabránilo mu v tom zranění nohy.

O herectví se začal zajímat už v době, kdy byl ještě na škole, a tak mu matka navrhla, ať se přihlásí na Danish National School of Theatre and Contemporary Dance. Herec tak učinil, ale přijali ho až napodruhé. Kromě toho byl v té době v divadelní skupině, kde se zaměřoval především na komediální role.

Jakmile úspěšně vystudoval vysokou školu, ponořil se do herectví. Na konci 20. století se dokázal proslavit díky rolím v dánských filmech jako Nattevagten, Dealer, Poslední viking, V Číně jedí psy a Bleeder.

Následně na sebe upozornil snímky jako V Číně jedí psy 2, Pád nebes, Vymahači, Divoké vlny, Deníky Knuda Rasmussena, Ekko, Ukrutně šťastni, Uchazeč, Můj nejlepší nepřítel a Lepší svět. V té době začal vystupovat i v seriálech, ale to pravé přišlo roku 2011.

Toho roku se totiž začal věnovat úspěšnému dánskému kriminálnímu seriálu Bron/Broen, kde až do roku 2013 vystupoval jako policista Martin Rohde, který patřil mezi hlavní postavy. Poté se začal opět věnovat především filmům, mezi kterými se sluší zmínit například Svatba mezi citróny, Střelec, Rosewater a Za světlem.

Roku 2018 se začal věnovat seriálu Killing Eve, kde až do roku 2022 hrál Konstantina. Během toho se objevil například v seriálech The Letter for the King nebo The Witcher. V posledním zmiňovaném si zahrál nezapomenutelného zaklínače Vesemira.

Herec nejdříve chodil s herečkou Lotte Andersen, kterou si vzal za ženu a zplodil s ní syna Louise Bodniu Andersena. Následně se rozvedli a roku 2013 si vzal za ženu Rikke Louise Andersson, taktéž herečku. S ní má dva syny a jednu dceru.

Foto CC BY-SA 2.0 Nordiske Mediedager, Wikimedia Commons


Hraje v

Seriál Role Od roku Do roku Počet sezón
The Witcher Vesemir 2021 2021 1
Bron/Broen Martin Rohde 2011 2013 2

Filtr seriálů