Lois Maxwell

Lois Maxwell

Celé jméno: Lois Ruth Maxwell
Místo narození: Ontario, Canada
Známé projekty: Dr. No, Thunderball, Diamonds Are Forever

Datum narození: 14.2.1927Datum úmrtí: 29.9.2007 (80 let)

Maxwellová se narodila v Kitcheneru v Ontariu zdravotní sestře Ruth Adelaide Wellsové a učiteli Williamu Victoru Hookerovi. Vyrůstala v Torontu a navštěvovala Lawrence Park Collegiate Institute. Své první zaměstnání získala jako servírka v největším a nejluxusnějším kanadském letovisku Bigwin Inn na ostrově Bigwin Island v Lake of Bays v Ontariu.

Během druhé světové války utekla v patnácti letech z domova, aby se připojila ke kanadskému ženskému armádnímu sboru. Příslušnice CWAC byly sekretářky, řidičky vozidel a mechaničky, které vykonávaly všechny možné nebojové povinnosti. Později byla jako součást zábavní jednotky kanadských pomocných služeb vyslána do Velké Británie, kde vystupovala s hudebními a tanečními čísly pro pobavení vojáků a často vystupovala po boku kanadských komiků Wayna a Shustera.

Skutečný věk Maxwellové byl zjištěn, když skupina dorazila do Londýna. Aby se vyhnula repatriaci, byla propuštěna, následně se zapsala na Královskou akademii dramatických umění, kde se spřátelila se spolužákem Roger Mooren. Moore byl později jejím kolegou na plátně, a to ve filmové sérii o Jamesi Bondovi.

Svou filmovou kariéru zahájila na konci 40. let a za svůj výkon ve filmu That Hagen Girl (1947) získala Zlatý glóbus pro nejslibnějšího nováčka. Po řadě malých filmových rolí se nespokojila a odjela do Itálie, kde v letech 1951–1955 pracovala ve filmu. Po svatbě se přestěhovala do Velké Británie, kde se objevila v několika televizních inscenacích.

Maxwellová lobovala za roli ve filmu o Jamesi Bondovi Dr. No (1962), neboť její manžel utrpěl infarkt a potřebovali peníze. Režisér Terence Young, který ji kdysi odmítl, jí nabídl buď slečnu Moneypenny, nebo Bondovu přítelkyni Sylvii Trenchovou. Role sekretářky M zaručovala pouhé dva dny práce za 100 liber denně, Maxwellová si na natáčení sama obstarávala oblečení.

Manžel Maxwellové zemřel v roce 1973, nikdy se plně nezotavil ze srdečního infarktu v 60. letech. Maxwellová se následně vrátila do Kanady, usadila se ve Fort Erie v Ontariu. Léto trávila na chatě u města Espanola v Ontariu a stala se podnikatelkou v textilním průmyslu. V roce 1994 se opět vrátila do Velké Británie, aby byla blíže své dceři Melindě.

Po operaci rakoviny střev v roce 2001 se Maxwellová přestěhovala do Perthu v Západní Austrálii, kde žila s rodinou svého syna Christiana. Tam zůstala a pracovala na své autobiografii až do své smrti v nemocnici ve Fremantle 29. září 2007.

Foto: MGM


Hraje v

Seriál Role Od roku Do roku Počet sezón
James Bond První Moneypenny 1962 1985 14

Filtr seriálů